Cadı Avı mı?

“Kötülük buradaydı, aralarındaydı, iki bacağının üstünde yürüyor, insan diliyle hükümler veriyordu.”

1620 yılındaki cadı avlarından yola çıkarak yazılan Kadınlar Adası, Norveç’in kuzeydoğusundaki bir adada yaşanan bir fırtına ile başlıyor. Erkeklerini fırtınada kaybeden kadınlar hakimiyeti bir süreliğine alıyor. Ancak erkek egemen toplum bundan hoşlanmıyor ve buraya bir vekil atıyor. Ve vekilin gelişiyle bağımsız ve güçlü kadınlar “cadı” damgasıyla yargılanma tehditi ile yüzleşiyorlar.

Kitap üç ana kadın karakterin etrafında dönüyor: Kirsten, Maren ve Ursa. Sanılanın aksine, kadınların erkeksiz de var olabileceğinin temsilcisi Kirsten, denize açıldığı, pantolon giydiği için “günahkar” ve Tanrı’nın buyruğuna karşı çıkan olarak görülüyor. Maren ve Ursa, onun kadar güçlü değiller belki. Ya da cesur. Ama biliyorlar ki bu erkek egemen düzende, kilisenin ve Tanrı’nın arkasına sığınarak onları yargılayan cemaatte kokuşmuş bir şeyler var.

Yaşadığımız dünya, insanlık dışı sayısız olaya sahne oldu ve olmaya da devam ediyor. Bizler de tanıklarıyız bu olayların, bazen görerek bazen okuyarak. Bazen de yaşayan taraftayız. Yüzyıllardır kadının mücadelesi bitmiyor, insanca ve eşit yaşama mücadelesinin bitmesi temennimiz. Ama cinsiyetinden bağımsız, ayrımcılık yapan veya yapılmasına göz yuman herkes bu düzene bir tuğla ekliyor. Önyargı duvarını biz yıkmaya çalışırken onlar sağlamlaştırıyor. Kadınlar Adası da bu mücadelenin en sessiz ve çaresiz yürütülenlerinden birisine, mücadeleye sebep olan insanlık dışı bir olaya tanıklık etmemizi sağlıyor.

Feminist bir roman arayanlara hem sürükleyici hem de anlatılanlar nedeniyle tüyler ürpertici olan Kadınlar Adası’nı tavsiye ederim. Eşitlik için mücadele etmek zorunda kalmayacağımız bir dünya umuduyla…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s