Bir Pazar Okuması

Bir Pazar gününü kitap okuyarak geçirmek… Huzurun bendeki tanımı. Patikli penguenim ile Güney Kore’ye gidilir-gidilmez tartışması yaparken kendimizi Uzakdoğu Edebiyatı kıyısında bulduk. Sayaka Murata’nın Kasiyer kitabı da bu kıyıda bulduğumuz bir deniz yıldızıydı.

Kasiyer, her şeyden önce su gibi akan bir hikaye. Bir Pazar günü çayınızı ya da kahvenizi alıp bir solukta okuyacağınız kitaplardan Ama arada boğazına takılıyor insanın.

Market benzetmesi üzerinden yaşadığımız dünyayı irdeliyor. Tatlı tatlı vuruyor tokatını. “Market zorla normalleştirilen bir yer. Sen de çok geçmeden kalıba girersin.” diyor Keiko. Çünkü kalıba girmez ve topluma uyum için gereken maskesini takmazsa dışlanacağını biliyor.

“Normal dünya zorba bir yer, yabancı maddeler derhal sorgusuz yok edilir.” derken Keiko’yu anlamamam mümkün mü? Yaşından beklenenleri (evli-çocuklu olma) gerçekleştirmeyen biri olarak topluma yalnız ve mutlu olduğumu kanıtlama çabasına düşüyorum ben de bazen. Çünkü bu çağda bile hala “normal” olamayan bir azınlıktayım. (Normal olmak zorunda mıyız?) Ve “Kimseyi rahatsız etmediğim halde, yalnızca azınlıkta kalanlardanım diye herkes yaşamımın ırzına geçiyor.” benim de. Sert bir ifade evet, ama çoğumuz yapıyoruz bunu. Bize yapılınca hoşlanmasak da başkasına saldırıp rahatlıyoruz. Toplumun normlarına, gerçekten neyi istiyoruz sorgulamadan uymamızın intikamını başkalarının hayatlarından alıyoruz. Ne acı…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s