Düğümler

Çekim Yasası der ki bilincimizde ve bilinçaltımızda ne tür düşünceler ve inançlar varsa bunlara uygun deneyimleri hayatımıza çekiyoruz. Çok değil 1-2 dakikanızı bu cümleyi düşünmeye ayırın. Tekrar tekrar yaşadığınız ilişkiler, “şanssızlık” diye tabir ettiğiniz ve her seferinde sizi bulan aksilikler… Tanıdık geldi mi?

Jung, “Bilinçaltı düşüncelerimiz bilince çıkmadıkça karşımıza kader olarak çıkar” demiş. Kitap da diyor ki “Hayatımıza çektiğimiz olaylar, kişiler, durumlar doğrudan bilinç ve bilinçaltı düşüncelerimizin yarattığı realitedir.”

Bunu kabul etmek çok büyük bir sorumluluk farkındayım. Ancak kabul edip hayata bakış açınızı değiştirdiğinizde her şeyin kolaylaştığını ve huzura bir adım daha yaklaştığımızı kendi adıma deneyimliyorum.

Evrenin yasasının ol-yap-sahip ol dediğinden bahsediyor kitabın bir bölümünde. Birçoğumuz x’e sahil olursam y’yi yaparım ve sonra olmak istediğim kişi olurum diyoruz. Oysa evrenin yasasına göre;

  • Önce yaratmak istediğin şeyi olmuş gibi hayal edeceksin.
  • Sonra yaratmak istediğin şey için uygun adımları atacaksın.
  • Ve son olarak da sahip olacaksın.
    Bakış açımızı değiştirmek için düşünmeye değer değil mi?
    Burada evrene yolladım gelsin bakış açısından bahsetmiyorum. Düşünce zincirinizin motivasyonunuz üzerindeki etkisinden bahsediyorum. Her şey düşüncede başlar.

Hepimizin bir bütünün parçası olduğumuza, kendi halinde yaşadığını düşünen kişilerin de evrende bir etki alanı olduğuna inanan benim gibi okurlar için çekim yasası nedir, hayatımıza etkisi nasıl oluyor, ne yapmalıyız gibi sorulara başlangıç seviyesinde cevaplar veren bir kitap. Kitabın sonralarına doğru ‘Ne kadar yaşıyorsun?’ başlığı altında bir hikaye anlatılıyordu. Hikayede bir keşiş bir köye gidiyor ve orada mezarların üzerinden 867, 905 gibi sayılar görüyor. Sayıların anlamını sorduğunda aldığı cevap beni çok etkiledi. “Bizler bebeklerimiz doğduğu zaman, bellerine bir ip bağlarız. Yaşamı boyunca her güldüğü an, o ipe bir düğüm atarız. Öldükten sonra da bellerindeki düğümleri sayar, mezar taşına yazarız. Böylece onun ne kadar yaşamış olduğunu anlarız.”

Düğümünüz bol olsun 🙏🏻

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s