Geri Sayım: İlkbahar

Umut etmek, elimizden geleni yapmak ve kendimizi bırakıp başımıza geleni kabullenmekti stratejimiz.

Böyle diyordu Karl Ove Knausgaard küçük kızına İlkbahar kitabında. Yakında doğacak kızı için kaleme aldığı 4 ciltlik Mevsimler serisinin üçüncü kitabı. Benim için bir geri sayımın ilk çeyreğini temsil ediyor.

İskandinav yazarların edebi çıplaklığını seviyorum. Karl Ove de uzun zamandır tanışmak istediğim bir yazardı. Kavgam ile tanışmayı planlamıştım, ama hayat planladığımız gibi gitmeyebiliyor.

Yazının girişinde paylaştığım alıntı, hayata karşı duruşumun özeti. İnsanlık adına bir sınavdan geçiyoruz. Ülke adına da. Ve bunlar yetmezmiş gibi kendi sınavımı veriyorum hayatımın ritmini değiştirebilmek uğruna.

32 yaş. Hiçbir şey için geç olmadığı gibi birçok şey için de tam zamanı denebilecek olgunluktaki otuzların başları. Pandemi umutlarımızı ve hayallerimizi sınıyor. Ama denemeye, çabalamaya ve beklemeye devam. Elden gelenin en iyisi neyse onu yapmaya devam. Nefes aldıkça…

Yaşamak bazen acıtır, fakat her zaman yaşamaya değer bir şey vardır.

Yazarın tarzını, bazen tek bir cümle ile derinlerime dokunabilmesini ve en çok da düzlüğünü sevdim. Düz yazmış. Olduğu gibi. İçinden geldiği gibi. Yazıp paylaşmak istediği için. İstemsiz kitabı da çevrildi, belki araya bir yerlere onu da sıkıştırmalı?

Mevsimler serisi, kişisel yolculuğuma da eşlik etmesi nedeniyle hayatımda özel bir yere sahip olacak. Bu seriye neden böyle bir anlam yükledim, bilmiyorum. Hayatımın sonbaharında olmanın getirdiği bir nostalji belki de..

Yaza girerken serinin aynı isimli kitabını okuyunca bakalım şimdiki benden o zamana neler değişmiş olacak? O zamana kadar yaşamaya değer şeyler olduğunu unutmayalım.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s