Yazdan kalma bir kıştan..

Bugün Ocak ayının 5. Günü. Burası Kuzey yarım kürede orta kuşakta yer alan ve dört mevsim yaşayabilen bir ülke-idi.

Sidney’de yeni yıla girmişiz gibi güneşli bir gün geçirmiştik, yılbaşı ağaçlarımızın boynu bükük kalmıştı.

Kar bir yana soğuğa hasretiz. Ben hasretim en azından. Bir kış çocuğu olarak kar yağmasını, ellerimin üşümesini, battaniyelere sarılıp miskinlik yapmayı, atkılarla aşk yaşayarak aylak aylak dolanmayı özledim anlıyor musunuz?

Kurun arşa ermesi nedeniyle soğuk kuzey ülkelerine gidemiyorduk zaten üzerine Pandemi nedeniyle Bolu, Kars gibi kar hasretini giderdiğimiz güzide şehirlerimize de gidemez olduk. Kış neredesin canım bize de uğra ya!

İstanbul’a zaten gökdelenlerin etkisiyle de kar yağmıyor, tek derdimiz küresel ısınma değil. Taşkent oldu burası. Betonlar arasında nefes almaya çalışıyoruz.

İstanbul’da eskiden kar yağıyordu. Yağmamasının nedenlerinden biri şehirleşmedir. Nüfus ve bina artışı, asfaltların artışı, yeşil alanların yok olması büyük şehirlerde ısı adaları yaratıyor. Bu ısı adası şehirdeki sıcaklıklarda 2-3 derecelik bir artışa neden olur. Anadolu’da 2-3 derecede kar yağdı ama İstanbul’da 6 ºC’nin altına düşmedi sıcaklık. Bu bundan sonra da böyle olacak. Bundan 20-25 sene önceki karlar artık yok! Nedeni de, bu betonlaşma. Bu binaların hepsi bir ısı kaynağı. Binalar güneşten aldığı ısıyı emip geri veriyor. Dolayısıyla binaların hepsi birer soba özelliğine bürünüyor.Gökdelenlerin hepsi büyük sobalar.

http://www.meteoroloji.org.tr sitesinde yayınlanan 23 Ocak 2018 tarihli bir haberden bu alıntı. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen’in sözleri bunlar.

Sonbaharın tadını çıkaramamanın hüznünü henüz hazmedememiştim ki elimden kışımı da aldılar. Yeşil şehirlerde yaşayabileceğimiz günler umuduyla…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s