Bir Kitap: Maymun Yılı

Bir kitabın ciltli ya da ciltsiz basılmış olması, kapak tasarımı, sayfa tasarımı o kitabı alırken etkili oluyor mu sizin için? Eğer yeni bir yazarla tanışıyorsam benim için etkili oluyor. Bir kitabın albenisini bu saydıklarım sağlıyor çünkü. Bir kitapçıda rastgele kitapları karıştırıyorsam dikkatimi kapağıyla ya da ciltli basımıyla çektiği için incelediğim, konusunu da beğendiysem alıp okuduğum kitapların sayısı az değildir.

Patti Smith’in Maymun Yılı kitabı da kapağıyla merakımı cezbetti. Sonra yazarı araştırınca aslında bir şarkıcı da olduğunu öğrendim. Okuma zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da hediye gelince, kendimi durduramadım tabi.

Öncelikli rastgele yazılar içerdiğini belirteyim. Belli bir zaman diliminde, tek başına dolaştığı bir yılda yoldayken kaleme aldıkları diye genellenebilir. Yani elimizdeki bir roman değil, belki deneme denebilir. Smith, bu kitabını içinden geldiği gibi yazmak ve paylaşmak zevk verdiği için kaleme almış gibi hissettirdi bana. Arada fotoğraflara yer vermesi, fotoğrafların tetiklediği düşünceleri kaleme almış olması (ya da tam tersi yazmak istediği detayların fotoğrafını çekip aralara serpiştirmesi) çok şık bir detaydı. Okurken “sen de bu kadar yazabilirsin peki neden kendini dizginliyor ve yazdığın haliyle paylaşmıyorsun” da diyordu sanki bana. Haliyle benim için Maymun Yılı okuması tetikleyici etkiye sahip.

Yazarın aynı yayınevinden yani Domingo’dan çıkan dört kitabı daha var: Adanmışlık, Çoluk Çocuk, Hayalperestler, M Treni. National Book Award almasını sağlayan Çoluk Çocuk da merakımı cezbetti, belki bir gün okurum dedim kenara not ettim. Maymun Yılı’nın kapağı ve ciltli basımını çok beğendiğimi ve okuma zevkimi arttırdığını da belirtmek isterim.

Olur da merak ederseniz, keyifli okumalar.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s