Instagramsız Bir Gün

Yeni bir yıl geldi sonunda.

Epeydir yeni yılı böyle heyecanla beklemedik değil mi? Sanki takvimlerde 2020 gözükmeyince her şey bitecek gibi istedik 2021’in gelmesini. Bütün suçu 2020’e yüklemek istedik. Oysa hepimiz yaşananlarda payımız olduğunu biliyoruz. Evet evet corona gibi bir virüsün var olmasında da payımız var! Hepsi tüketim çılgınlığımızın bir sonucu. Her şey birbirini etkiliyor. Biz talep ettikçe tüketiyor, tükettikçe talep ediyoruz ve bu kısır döngüde dünyayı yaşanmak bir hale getiriyoruz.

2021’nin ilk günü bugün. Evet, hayatımızda neyi değiştirdik? Yeni yıl niyetlerimiz için attığımız ilk adım neydi?

Gece yarısı geçtiği gibi benim yaptığım ilk şey Instagram uygulamasını telefonumdan kaldırmak oldu. Hesabım duruyor, belki bir gün Facebook ve Twitter gibi onu da silerim. Şimdilik hayatımdan çalmasına izin verdiğim saatleri kısıtlama niyetindeyim.

Kalktığım gibi ilk yaptığım telefonu elime alıp uygulamanın olduğu klasöre gitmek oldu. Uygulama olmayınca telefonu kenara bıraktım ve güne başladım. Gün içinde telefonu elime aldığım her seferde otomatik olarak o klasöre gittim ve uygulamayı bulamayınca telefonu geri bıraktım. Akşama doğru telefonu elime alma sıklığım azaldı. Peki Instagram’da harcadığım saatlerde ne yaptım?

Meditasyon. Belgesel izlemek. Ortalama okuduğumdan daha çok kitap okumak. Yazı yazmak. İlk gün için fena değil gibi?

Ocak ayını bu şekilde geçirmeye ve her gün ne izledim/ne kadar okudum not almaya karar verdim. Telefonu kullanma istatistiklerimi de izleyeceğim. Bakalım Instagram bağımlılığımdan vazgeçebilecek miyim ve yerine daha faydalı, öğretici alışkanlıklar koyabilecek miyim?

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s