Bir Kitap: Ruhlar Evi

Bir ailenin fantastik detaylarla büyülendirilen, hepimizin bildiği acılarla bezeli, çoğunlukla buruk biraz da neşeli hikayesi. Sonlara doğru karanlık bir atmosfere bürünerek sizi daha da içine çeken sancılı bir hikayeye dönüşse de bu aileyi tanımaktan keyif alacağınıza eminim. Biraz Yüzyıllık Yalnızlık tadı bırakıyor damakta. Ama onun kadar fosforlu renkleri yok Ruhlar Evi’nin. Daha sade ve dingin. Büyülü Gerçekçilik ile tanışmaktan çekinenler Ruhlar Evi ile şans verebilirler bu sanat akımına. Şili’nin siyasi tarihi de biraz kurgusal da olsa bu kitabın baş aktörlerinden ve ülkemizin tarihiyle benzerlikleri sizi etkileyecektir.

“ne var ki bu dizaynda hiçbir fırça vuruşu boşuna değil” diyerek kaderin rastlantısal değil belirlenmiş, her parçası ile anlamlı bir dizayn olduğundan bahsetmesi beni en çok etkileyen kısımlarından birisi oldu.

Alba’nın “memleketimden uzaklaşırsam hani yılbaşı için kestikleri o çam ağaçlarına dönerdim, kısa bir süre yaşayıp sonra da ölen o zavallı, köksüz çam ağaçları.” demesi, dedesinin ailenin hikayesini yazmaya onu teşvik eden
“günün birinde buradan ayrılmak zorunda kalırsan köklerini de beraberinde götürebilmek” için yaz sözü… Otuzlu yaşların devinimi içindeki biri olarak yüreğime dokunan, hayallerimi dürten satırlar oldular.

Kitabın en sevdiğim kısmı ise yaşam, ölüm ve belirsizliğe bakış açısıydı. Bunu da altını çizdiğim birkaç cümle ile özetleyip sizin de Ruhlar Evi’nin kapılarını çalmanızı öneriyorum.

🍂 Korku, cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir.
🍂 Tıpkı dünyaya geldiğimiz zamanki gibi öldüğümüz zaman da bilinmezden korkarız. Ne var ki bu korku gerçeklerle ilişkisi olmayan bizim içimizden gelen bir şeydir. Aslında ölmek de doğmak gibidir. Yalnızca bir değişim.
🍂 Sorun ölmek değildi -ölüm nasılsa geliyordu çünkü- sorun hayatta kalabilmekti, çünkü bu bir mucize sayılırdı.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s