müstehzi.

Alay ve aşağılama anlamlarına gelen istihza kelimesinden türetilmiştir. Dilimize Arapçadan geçmiştir. Alaycı ve aşağılayıcı anlamlarında kullanılan kelime, sarkastik manasına da yakındır.

bazı kelimeler çok güzel

Yazma zincirini kırmamak için nereden ilham alacağımı şaşırdım. İki oldu bazı kelimeler çok güzel kitabı hayatımı kurtarıyor. “müstehzi” kelimesine denk gelince aklıma en sevdiğim sarkastik karakterleri sizle paylaşmak geldi. Bunlar benim favorilerim, sizin var mı alaycı kuşunuz?

Chandler Bing
Oyuncu: Matthew Perry
Dizi: Friends

Instagram’dan takip edenler Friends konusunda ne kadar saplantılı olduğumun farkındadırlar. Kaç kez baştan sona izlediğimi de bilmiyorum. Arada rastgele açıp izlediğim, her seferinde de keyif aldığım nadir dizilerden. Diziyi ilk izlediğimde sevme nedenimdir Chandler karakteri. Sonraki izlemelerle beraber gönlüm Phoebe’ye kaysa da Chandler ilk göz ağrım. Zeki, sofistike, sivri dilli bir karakter. 20 dakikalık bölümleri ile şans verebileceğiniz ve şansı verince yakanızı kurtaramayacağınız bir dizi Friends. Chandler’ın hatırına bile izlenir.

Charlie Harper
Oyuncu: Charlie Sheen
Dizi: Two And A Half Men

Narsist bir karakter her şeyden önce. Bir playboy. Bir alkolik. Bir kadın avcısı. Baş edemediği tek bir kişi var, inanılmaz yüzsüz kardeşi Alan. Two and A Half Men’i de Charlie karakterini sevdim diye izlerken zamanla Alan’a tutulmuştum. Charlie’den daha çok sevilmese, Charlie Sheen diziden ayrıldıktan sonra da dizi devam edemezdi.

Seinfeld
Oyuncu: Jerry Seinfeld
Dizi: Seinfeld

Yine her bir karakterine bayıldığım bir dizi. Seinfeld, komedyen Jerry Seinfeld’in kendisini oynadığı bir kurgu aslında. Zekice kurgulanan diyaloglarla bezeli bir durum komedisi. Şovlarından da parçalar içeriyor. Üslubu alaycı bir komedyeni izlemeye doyamam diyenlerdensiniz bu diziye şans verin. Muhtemelen Kramer ya da George hayranı olarak bitireceksiniz ama Jerry hatırına başlayabilirsiniz.

BONUS: Sheldon Cooper
Oyuncu: Jim Parsons
Dizi: Big Bang Theory

Dizide herkesin Sheldon’a alaycı davrandığının farkındayım. Ama onun bu durumu yani atomu parçalayabilecekken “sarcasm” olduğunda anlayamıyor oluşu da oldukça sarkastik değil mi? Bazinga için bile bu listeye girmeyi hak ediyordu.

Bunlar tüm sezonlarını izlediğim dizilerin karakterleri. Ancak birkaç sezon izlesem de hafızamda yer eden birkaç karakter daha var:

  • House M.D dizisinden Dr. House
  • Flash’ın birkaç bölümünde denk geldiğim ama Arrow dizisi karakteri olan Felicity Smoak
  • Modern Family dizisinden Lily Tucker-Pritchett
  • 2 Broke Girls dizisinden Max Black
  • The Office dizisinden Jim Halpert

İyi akşamlar. Olur ya belki sizin zaman diliminize denk gelemem; iyi geceler, günaydın ve iyi günler!

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s