Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü

Herkes Afrika’da açlıktan ölen insanları duymuştur, değil mi? Amerika’nın gıda israfının açlıktan ölen o insanları doyuracak kadar olduğunu da duymuşsunuzdur. Ancak bu gerçekler, gözlerden uzak diyarlarda yaşandığı için görmezden geliniyor hepimiz tarafından. Bilinçsizce tüketmeye devam ediyoruz. Hatta COVID – 19 salgını ile istifleme huyumuz baş gösterdi. İhtiyacımızdan fazla alıp sonra da bozulan yiyecekleri çöpe gönderiyoruz. Oysa ben salgınla beraber tüketimin azalmasını beklemiştim çünkü geçirdiğimiz süreç dönüp kendimize bakacağımız, yaşam tarzlarımızı ve sonuçlarını değerlendirip doğayı ve insani yaşam hakkını korumaya yönelik değişimler geçireceğimiz bir uyarı olacak sanmıştım. Kendimde bu değişimi görsem de etrafımda görememek ise beni üzüyor.

Bugün 29 Eylül. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Çevre Programı ve diğer ortaklarıyla bugünü ilk kez Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü olarak kutladı. Ve etkileri artan küresel açlık ve iklim değişikliğini, COVID-19 salgınından kaynaklanan hareket ve ulaşım kısıtlamalarıyla artış gösteren gıda kaybı ve  israfı kapsamında ele alan etkinlikler düzenledi. Bugünde bizlere düşen, mevcut yaşam alışkanlıklarımızı gözden geçirip doğa dostu ve atıksız bir yaşam için nasıl iyileştirebileceğimizi araştırmak ve gıda israfını en aza indirmek konusunda bilinçli olmak, çevremizi de bilinçlendirmek. Toprağımızı, havamızı ve suyumuzu kirletmemek, sürdürülebilir hayata destek olmak adına atabileceğimiz adımlar neler derseniz…

Mesela şuanda Diyetisyen Fatma Kahraman ve Diyetisyen Şeyma Deniz’in başlattığı bir “Gezegen Dostu Beslenme” hareketi var. Bu hareketle iki hafta boyunca et, süt ve süt ürünleri tüketimini minimuma indirip sebze, meyve ve tahıl tüketimine ağırlık veren bir diyet öneriyorlar. Paketli gıdalara da hayır diyerek plastik kullanımını aza indirmeyi amaçlıyorlar. Arada böyle bir diyete girmek, tükettiğimiz sebze, meyve ve tahılları da yerel üreticilerden temin etmek güzel bir adım olabilir. Hem kendi sağlığınız hem de doğa için.

Yerel üreticiler demişken… İstanbul’da birçok ekolojik pazar ( Detay için ekolojikpazarlar.org sitesine göz atabilirsiniz) ve kooperatif var (Kadıköy, Yeryüzü, Beşiktaş gibi). Buralardan alışveriş yapabilirsiniz, mevsiminde taze taze tüketmek önemli.

Toprağı kirletmemek için toprağa karışan, suya karışan atıkları hayatımızdan çıkarmak da bir adım. Plastik kullanımı azaltmak için ayrı bir yazı yazılabilir, ama kahvenizi termosunuzda içerek, bez çanta ve alışveriş filesi kullanarak, alacağınız içeceklerin cam şişede olmasına dikkat ederek bile çok büyük fayda sağlayabilirsiniz. Toprağı ve suyu kirleten en önemli diğer iki atık da piller ve yağlar. 1 litre atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğini ya da sadece 1 pilin 2 ton balığın zehirlenmesine neden olabildiğini biliyor muydunuz? Atık yağları belediyelerinizle iletişime geçip toplama merkezlerine iletebilir, pilleri de yine pillerin toplandığı özel kutulara atabilirsiniz.

Hayvansal gıdaların tüketimine de biraz değinmek gerekiyor. Yarın vegan ya da vejetaryen olun demiyor kimse. Ancak arada beslenmenizde yapacağınız ufak değişiklikler bile büyük farklar yaratacaktır. Nasıl mı?

Sadece 1 hafta et yemeyerek ve bitkisel beslenerek;

  • 1400 g co2 salınımını,
  • 31500 litre su tüketimini,
  • 875 kg atık üretimini,
  • 9754 m2 ormanlık alanı kurtarabilirsiniz.

Ya da 1 gün vegan beslenerek (et, süt ve süt ürünleri, yumurta, bal tüketmeyerek diyelim);

  • 20 kg tahılı,
  • 1 hayvanı,
  • 3 m2 ormanlık alanı,
  • 4100 lt suyu kurtarabilirsiniz.

Bunlar benim deneyimlediğim, okudukça/öğrendikçe de hayatıma uygulamak için çabaladığım konular. Bunlar gibi birçok adım atılabilir, her küçük adımın da daha iyi bir gelecek için faydası var.

Epiktetos der ki:

YARIN BAMBAŞKA BİR İNSAN OLACAĞIM DİYORSUN.

NİYE BUGÜNDEN BAŞLAMIYORSUN?

İyi geceler. Olur ya belki sizin zaman diliminize denk gelemem; iyi günler, iyi akşamlar ve günaydın!

Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s