Bir Kitap: Babaya Mektup

Babaya Mektup, Kafka’nın babasıyla hesaplaştığı uzun bir mektup. Can Yayınları baskısında mektubun Kafka’ya dair neleri bize gösterdiğini açıklayan, mahrem olan böyle bir metne nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda yol gösterici önsöz ve ekler var. Bu eseri, Kafka’nın kaotik evrenini ve karakterlerini anlamak açısından babasıyla ilişkisini ve hayatındaki kadınların ondaki izdüşümünü anlamak açısından önemli. Bu sebeple Babaya Mektup, Kafka dünyasına girmeden ya da başlarındayken okunması gereken bir kitap.

Herkes tarafından bilinen klasik eseri Dönüşüm ile Kafka dünyasına girmiş, ardından okuduğum Ceza Sömürgesi öyküsüne de bayılmıştım. Prag’a Kafka’nın yaşadığı sokakları ve evi görmek için giderken Şato’yu da yanımda götürmüştüm ancak öyküleriyle karşılaştırınca romanı, metaforları ve kaotikliğinin yoğunluğu nedeniyle okurken yormuştu. Seyahat dönüşü devam edememiştim. Kafka’yı ve yazın dünyasını daha iyi anlamamı sağlayan Babaya Mektup’tan sonra başka bir bakış açısıyla sıkılmadan okuyabilirim diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Ama sen sözlerinle döverdin, kimseye acımazdın, ne söylerken ne de sonrasında, insan senin karşında tamamen savunmasız kalırdı.

Dünya benim için üç bölüme ayrıldı; benim, yani kölenin, yalnızca benim için icat edilmiş ve üstelik bilmediğim bir nedenle asla tümüyle yerine getiremediğim yasaların boyunduruğu altında yaşadığı bir bölüm, sonra senin, yöneterek, emirler yağdırarak ve bunlara uyulmadığında öfkelenerek yaşadığın ve benimkinden alabildiğine uzak bir ikinci dünya ve nihayet tüm diğer insanların, emirler ve itaatten bağımsız, mutlu yaşadıkları üçüncü bir dünya.

Senin verdiklerinin tadını çıkarabildim, ama ancak utanç, yorgunluk, zayıflık, suçluluk bilinci içinde. Bu yüzden sana tüm bunlar için ancak bir dilenci gibi minnettar olabilirim, edimlerimle değil.

Günaydın. Olur ya belki sizin zaman diliminize denk gelemem; iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler!

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s