34. Yaş için 17 Niyet

benaygavazoglu

Ted Mosby karakterini hatırlayanlar burada mı? How I Met Your Mother dizisinin “baba” karakteri Ted, 9 sezon boyunca bize “aşka inanmaktan vazgeçmeyin” demişti. Arkadaşlık üzerine de keyifli bir diziydi, her ne kadar son bölümü çoğumuzu hayal kırıklığına uğratsa da…

Ted Mosby ve arkadaşlarının bazı enteresan alışkanlıkları ve hayatla ilgili tespitleri oldu yıllarca. Üç yılda bir Star Wars’un -gösterime giriş sırasına göre- ilk 3 filmini izlemek ve üç yıl sonra nerede olacağız hayali kurmak da bu alışkanlıklardan birisiydi. Benim de “30 bitmeden” diye bir liste yapmama vesile olmuştu. O listeden üstü çizilenler de oldu, hiç yaklaşılamayanlar da. Çünkü hayal listesiydi ve hayaller de bizim gibi değişebiliyorlar. Üstünü çizemediğim hayaller için pişmanlıklarım yok, geriye dönüp baktığımda onlar yerine bir sürü keyifli anı biriktirdiğimi görmek de iyi hissettiriyor.

Bir süre önce How I Met Your Mother’ı İngilizce altyazılı olarak tekrar izledim. Bahsettiğim Star Wars izleme geleneğiyle ilgili olan bölümde Ted, üç yıl sonra 34 olacağından bahsediyormuş. Tabi diziyi ilk izlediğimde 20’lerimin başında olduğumdan benim için bir etkisi olmamıştı bu sayının. Ancak şuan dizinin o bölümündeki Ted ile aynı yaşta, yani 31 yaşında olduğum için… Biraz vurucu oldu.

Yazıya koyduğum fotoğrafımı 14 Mayıs’ta çekilmiştim geçen yıl. O zaman bir niyet etmiştim, henüz vazgeçmedim. Hatta daha da renklendirdim o niyetimi. Gerçek olduğu gün de buraya yazarım elbet.

30 yaş niyetlerinden farklı olarak, bu sefer daha belirgin niyetlerim olacak. 2023 yılına girmeden 17 niyetim:

1. Birkaç yıldır eskiye kıyasla daha az film izler oldum evde. Sinemaya gitme alışkanlığımı sürdürmeye devam etsem de (pandemi nedeniyle gitmiyorum hala) tiyatro oyunu ve dizi izlemeye meyilliydim. Imdb’de 100 filmlik bir liste yaptım kendime, sanmayın ki hepsi baş yapıt. Sadece izlemeyi isteyip ertelediğim filmler ve belgeseller. İlk niyetim onların hepsini izlemek.

2. Gelelim yabancı dil mevzusuna. İngilizce seviyem beni bir şekilde idare etti yıllardır. Ancak bir sınava girip yeterlilik almadım hiçbir zaman. IELTS için 6.5 almaya niyetleneyim, her şey niyetle başlar.

3. İkinci bir yabancı dil niyetim de olacak tabi! Zaten bir süredir Almanca çalışmaya başladım. B1 seviyesine gelmek niyetindeyim.

4. Bir kitap haline getirilmeyecek de olsa, içime sinen 9 öykü yazacağım. Olgunlaştırılmayı bekleyen 3-4 öyküm var zaten. Zor olmasa gerek?

5. Kilom 76 ise kendimi iyi hissediyorum desem de 38 beden bir pantolonun içerisine girebilene kadar kilo vereceğim, ama sağlıklı şekilde. (Pandemi sürecinde 7 kilo verdiğim ve 84’ten 77’ye düştüğüm kayıtlara geçebilir mi?)

6. Pandemi başladığından beri (17 Mart 2020 itibariyle diyelim) balık hariç et tüketmiyorum. Niyetim balıktan da tamamen vazgeçip “vejetaryenim” diyebilmek.

7. Pandemi nedeniyle derslere ara vermek zorunda kalsam da resimle ilişkim sürecek. Sulu boya mı yağlı boya mı, daha mutlu olduğum tarza karar veremedim henüz. Ama aile evine ve kendi evime koymak üzere 2 tablo yapmış olmaya niyetliyim.

8. Yüzmeyi bir stil belirleyecek şekilde öğrenmek. Şuan küçük kurbağa gibi yüzüyorum da… Kendi kendine o kadar oluyor.

9. Pandeminin ve kurların engelleri kalkarsa gitmeyi istediğim 3 ülke daha var Avrupa Kıtası içerisinde. Bunlardan birisi de Rusya. Karlı bir Rusya seyahati güzel olmaz mı?

10. Avrupa’dan ikinci ülke hayalim de İspanya. Özellikle Endülüs İspanyası. Yaz için harika olurdu, bakalım…

11. Avrupa’da üçüncü hayalim ise kuzeyini gezebildiğim İtalya’nın güneyi. Kız başına yalnız gezme diyenleri dinlemeyip Napoli’den kaptırsaydım böyle Sicilya’ya doğru keşke!

Tabi gezi hayalleri bitmez. Avrupa dışında da birkaç hayalim var da.. Buranın değil sirtcantamdanhatiralar.com‘un konusu bunlar. Biz listeye dönelim..

12. Plastiksiz yaşamak için iyi adımlar attım, atıklarımı da azaltıyorum. Ancak tüm bunların temelinde tüketim alışkanlıkları var. Bir süredir kredi kartı kullanımımı azaltmış olsam da, kullanırken de Tema’ya katkı olsun diye İş Bankası’nın Tema kartını seçiyor olsam da… Nakit harcamaya, kartsız yaşamaya geçmek istiyorum. Kart kullanacaksam da (malum hijyenik sebeplerle bir süre temassız özellikli kartları kullanmaya devam edeceğiz gibi) nakit kart dediğimiz, olan parayı harcayabildiğimiz, borçlanmadığımız kartlara geçmek istiyorum. Özetle, kredi kartlarımdan kurtulup nakit alışverişe geçeceğim. Burada dursun bu niyet de.

13. Hazır Tema’dan bahsetmişken… Yangınlarla yüzlerce ağacı kaybettiğimiz şu günlerde ağaç dikmekle ilgili niyet kadar yerinde bir niyet olamaz. Düzenli aralıklarla doğum günü gibi özel günler bahanesiyle ya da içimden gelince kendime hediye olarak ağaç bağışı yapıyorum. Ancak fiziksel olarak ağaç dikmek çok başka bir his. Geçtiğimiz yıl bir okulun bahçesine diktiğim iki ağaç mesela şuan yeşillenmiş midir? Yeşillendiyse ne mutlu! (Gerçi güzdeyiz sararmış da olabilir, o da güzel ki!) Haliyle niyetim bir kısmını ellerimle olmak üzere 34 yaşıma kadar 34 ağaç dikmiş olmak.

14. Gelelim edebiyat tutkuma. Şu yaşıma gelip o kadar kitap okudum, hiçbir yazarın külliyatını tamamlamadım. Bir kadın, bir erkek olmak üzere iki yazar seçiyorum 34 yaş için. Bir tanesi Tolstoy. İnsan Neyle Yaşar kitabı dışında henüz hiçbir kitabını okumadım ama okumayı istiyorum. Bu da niyetlerden birisi olsun.

15. Tüm kitaplarını okumaya niyet ettiğim ikinci yazarsa Virginia Woolf. Kendine Ait Bir Oda’yı okuduğumdan beri niyetlenip harekete geçmediğim için hayıflanmayı bırakıyorum yani.

16. Bir de uzun zamandır ertelediğim 7 kitabı seçiyorum. Bunları da 2023’e kadar okumuş olmaya niyet ediyorum.

  • Büyülü Dağ, Thomas Mann
  • Yaşamak İstiyorum, Ayn Rand
  • Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes
  • Martin Eden, Jack London
  • Vadideki Zambak, Honore de Balzac
  • Germinal, Emile Zola
  • Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera

17. Aklımdaki tarihte Berlin’de yaşıyor olmak. Niyetim ve hayalim bu yönde.

İyi hissettirecek olanlar benle olsun. İyi olmayacak olanlar da benden uzak dursun.

İyi günler. Olur ya belki sizin zaman diliminize denk gelemem; iyi geceler, iyi akşamlar ve günaydın!

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s