Bir Kitap: Kolera Günlerinde Aşk

Serendipity filminde kadın, adam ile tanıştığında gerçek olamayacak kadar güzel bir gün geçirirler. Kadın, birlikte olmalarına kaderin karar vermesini ister. Ve telefon numarasını “Kolera Günlerinde Aşk” kitabının içine yazar. Kitabı elden çıkaracağını, eğer adam ikinci el olan bu kitabı bulup onu ararsa evrenin birlikte olmalarını istediğine inanacağını söyler.

How I Met Your Mother’da Ted’in anneyle tanıştığında elinde bu kitap vardır. Ted anneyi de yıllarca beklemiştir ama.. Ted, Robin ve Barney‘yi Kolera Günlerinde Aşk’ın Florentino Ariza, Fermina Daza ve Juvenal Urbino karakterleriyle benzetmek çok da yanlış olmaz sanırım.

İki göndermeden de tahmin edeceğiniz üzere, Kolera Günlerinde Aşk beklemek ve tesadüfler üzerine bir aşk hikayesi. Yarım yüzyıl süren bir aşkı bekleyiş var bu kitapta. Ama sadece aşk yok. Bir toplumun çağdaşlaşma sancılarını, taşralı/kentli olma farklarını ve kentli olmaya çabalayan taşralı insanların sıkıntılarını da okuyorsunuz.

Marquez’in yarattığı karakterler, “büyülü gerçekçilik” örneği olan Yüzyıllık Yalnızlık romanında bile mahallemde yaşayan, hayatlarına tanık olduğum çocukluğumun anılarındaki insanlar gibi tanıdık ve içten gelmişlerdir bana. Onlarla bağ kurmam zor olmadığı gibi onlardan ayrılmak da istememişimdir. Kolera Günlerinde Aşk, bu anlamda en çok bağlandığım ve yıllar sonra dedemden dinlediğim bir sevda hikayesiymiş gibi içine çekildiğim bir romandı. Kırmızı Pazartesi ve Yüzyıllık Yalnızlık ile beraber Marquez’in üç incisinden biri oldu benim için.

Her şeye karşın, yüreğin belleğinin kötü anıları sildiğini, iyileri büyüttüğünü, geçmişe katlanmayı bu hile sayesinde başardığımızı bilmeyecek kadar gençti daha.

İkisi de anıların ihanetine uğruyorlar, ellerinde olmaksızın yumuşuyorlar, dile getirmeksizin birbirlerini seviyorlar, sonunda yerde, hoş kokulu köpükler arasında çılgınlar gibi sevişiyorlardı.

Bu taşra yapmacıklığı cennetinin en ağır basan özelliği, bilinmeyene duyulan korkuydu.

Dünyada hiçbir şey aşktan daha güç değildi.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s