Bir Kitap: Güzel Bir Hayat

Sinek Sekiz Yayınevi‘nin “sürdürülebilir yaşam kitapları” arasından seçtiğim GÜZEL BİR HAYAT belirsizlik ve değişim haliyle yaşamaya dair keyifle okunacak bir rehber kitap.
Kitabın temelini oluşturan Tibet Budizmi geleneğindeki Üç Yemin, “kaçınılmaz muğlaklığımızı” kabullenmek için rehber niteliğindeki üç iyi niyet diyebiliriz. Söylemde basit olan bu niyetler eyleme geçerken bizi zorlayabilir. Ama her zaman hatamızı kabullenip yeni baştan başlayabiliriz.
İlk niyetimiz kendimize ve başkalarına zarar vermemek. Zarar deyince aklımıza sadece fiziksel kavramlar gelmesin. Kötü bir söz, dedikodu, yaşam alanına saygı duymamak… Bunlar gibi birçok zararlı eylemden uzak durmaktan bahsediyoruz.
Kitapta dört çift zıtlıktan oluşan sekiz dünyevi kaygıdan bahsediliyor: zevk ve acı, kazanç ve kayıp, ün ve itibarsızlık, övgü ve suçlama. Öyle ya da böyle hepimiz bu kaygıların kıyısında dolanırız ve kendimizle dost olma yolunda bu kaygıların etkilerinin farkında olmaya ve kaygılarımızla kendimizi sevmeye çalışırız.
İkinci niyet başkalarına özen göstermek. Hikayelerimiz farklı da olsa konu acı, zevk ya da bunlara verdiğimiz tepkiler olduğunda aynı olduğumuzu fark ederiz. Haliyle birbirini anlamak ve birbirimize özen gösteriyor olmak, aynı gemide olduğumuzu unutmamak daha iyi bir dünya yaratmamızı sağlayacaktır. Bu kendimizle dost olmayı da pekiştirecek bir niyet.
Ve son olarak en zorlayıcı niyeti ederiz: Dünyayı olduğu gibi kabul etmek. Her insanın yaşamı bir mandala gibidir. Mandalamıza temas eden her şey aydınlanma yolunda bir aracıdır. Ve mandalalarımız birbiriyle sürekli etkileşim içindedir, istesek de istemesek de… Haliyle kendimizi kabul kadar etrafımızda olan biteni de kabulle karşılamak nevrotik bir mandala yerine huzurlu bir mandala yaratmamızı sağlar.
Her şey niyet ile başlıyor. Hadi o zaman!

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s