Büyükada’da Bir Bienal

bienalBienal, yıllardır gidelim deyip de gitmediğim nadir etkinliklerden biriydi. Bizi gaza getiren Troçki Evi miydi yoksa Büyükada’da olması mıydı bilmiyoruz. Ancak patiklipengumun da teşvikiyle bu sene Bienal’i es geçmedim!

Kahvaltımızı Büyükada’da yapacak şekilde yola çıktık. Büyükada Pastanesi’nde çay-poğaça usulü karnımızı doyurduktan sonra ilk iş IKSV Mobil uygulamasından rotamızı çizmekti. Tiyatro planlarımız nedeniyle vaktimiz çok yoktu, ama videolarda çok oyalanmazsak Bienal’in tadını çıkaracağımızdan da emindik.

İlk durağımız Rizzo Palas’tı. Adanın pek de dolaşmadığımız sokaklarının keyfini de çıkarma fırsatı yaratan bu durakta terk edilmiş bir ada evi bizi karşıladı. Ed Atkins’in bienal için ürettiği bir videoya da ev sahipliği yapan mekan, videonun hissiyatını yaşatmak için yaratılmış gibiydi. Gazetelere yansıyan sıradışı bir ölümden esinlenilen videonun tamamını izleme şansımız yoktu. Jeffrey Bush adında birinin, odasında oluşan bir çukura yatağıyla birlikte düşmesi ve vücudunun bile bulunamadığı şekilde ölmesi ilginç gerçekten. Videoyu çeken Ed Atkinsı bu çukuru kapitalizm olarak görmüşmüş…

İkinci durağımız Mizzi Köşkü’ydü. Adanın terkedilmiş başka bir köşkü daha yani. Bu seferki mekanımız Susan Philipsz’in Guglielmo Marconi’nin batan gemisi Elettra’nın deniz altındaki kalıntılarından yola çıkarak ürettiği çok kanallı ses enstalasyonu ve fotoğraf baskılarına ev sahipliği yapıyordu. Dürüst olmak gerekirse patiklpengum ile ilgimizi çeken sergiden çok köşkün kendisiydi!

Üçüncü durak Çankaya 57 idi. Hatırla Sevgili’den hatırlayanı boldur. Bu evin içinde bulunmak benim için ayrı bir duyguydu. Mekanda Daria Martin’in ‘duyular üzerine düşündüren’ video çalışması Eşikte izlenebiliyordu. Biz videonun Türkçe metnini okumaya ve ben evdeki kediyle oynamaya dalınca videoyu izleyecek vaktimiz kalmadı. Ama metin de gayet çarpıcıydı. Metinden:

“Çocukken garip bir şekilde, insanların birbiriyle bilinçlerini paylaşabileceklerine inanıyordum; neredeyse bir tür kitlesel telepati gibi. Her birimizin başkalarının değil de sadece kendi zihnini farkında oluşunun ne kadar garip olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum.”

Ve tüm bienal aşkımızın sebebi: Troçki Evi

bienal2

Troçki’nin Büyükada’da geçirdiği sürgün yıllarında kaldığı evi şuan yıkıldı yıkılacak gibi duruyor. Evin yıkıntılarını ve yeşile boğulmuş bahçesini geçtikten sonra denize indiğimizde hayranlıkla dakikalarca izleyebileceğiniz, Adrian Villar Rojas’nın denize yerleştirdiği yirmi dokuz adet devasa hayvan heykeli ile kavuştuk. Heykeller birebir boyutlarıyla üretilmiş. Arkasında sadece masmavi gökyüzü ve Marmara’nın ‘tuzlu suyu’ndan başka bir manzara yoktu. Biraz uzaktan bakınca bir tablodan farksızdı.

Adrian Villar Rojas Bone Magazine‘e verdiği röportajda bienalde sergilenen heykeller ile ne anlatmaya çalıştığını şöyle anlatmış:

Bence Troçki’nin 1929’da SSCB’den sınır dışı edildikten sonra üç yılını geçirdiği Büyükada’nın sembolik değerine saygı duymak hayati bir önem taşıyor. Bu ada sembollerden oluşan bir mayın tarlası gibi, verimli olduğu kadar zor bir yer. Buraya attığınız her şey, yaşadığınız her deneyim çevre tarafından cezalandırılabilir, lekelenebilir. Bu, sanat için güzel bir araç olmakla beraber aynı zamanda tehlikeli de. Ben anlamlara doğrudan ulaşmaktan hoşlanmıyorum. Bu perspektiften bakarak anlatmak benim ilgimi çekmiyor, daha çok sembolik, mecazi ve hatta mitolojik bakış açısıyla yapılan anlatımdan yanayım.

Heykellerden ayrılamayınca tiyatro oyununa yetişemedim, ama o kadar güzel vakit geçirdim ki hiç mi hiç üzülmedim. Hem şehir tiyatroları daha sezonu yeni açtı. Üsküdar’da kaçırdıysak başka bir sahnede yakalarız elbet.

Bienal, karar verdik seneye daha hazırlıklı gezeceğiz seni!

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s