Tek Başına Büyükada Keyfi

buyukada_3

Tatil deyince aklınıza ne gelir? Benim aklıma tek gelen kumsal, kitap ve buz gibi bir içecek! Ancak hayallerdeki tatil her zaman yapılamıyor. Geçen sene bu zamanlar Bodrum sahillerinde yatarken bu sene az daha izne bile çıkamayacaktım! Ama pes etmedim, direndim ve evde oturacak da olsam tatilime çıktım.

Tabi ki evde oturmayacağım! Bu sene ailemle bir tatil planladım, uzun yıllardır beraber tatil yapmadığımızı ve bir aileden çok üç yakın arkadaş gibi eğlenebildiğimizi düşününce güzel bir tatil beni bekliyor. O tatile kadar da baş belam İstanbul ile hasret gidereyim dedim.

Ada tutkumu beni tanıyan herkes bilir. Kartal’a taşındıktan yani Büyükada’ya 20 dk mesafede oturmaya başladıktan sonra akşamları çay içmeye gidecek kadar tutkunu olduğum da aşikar. Ancak öğrencilik bittiğinden bu yana hafta içi adaya gidemez oldum, hazır izindeyim rahat rahat Büyükada turu yapmanın keyfini çıkarayım dedim. Atladım motora…

buyukada_1

İlk iş kahvaltı yapmalıydım. Adanın şekerli böreğini met etseler de ve Mado’nun kahvaltısının hayal kırıklığı yaratacağını bilsem de iskelenin dibinde denize sıfır kahvaltı yapmak cazip geldi, oturdum Mado’ya. Biraz denizin ve vapurların sesini dinledim. Kahvaltım bitince, aklım pastanede kaldığı için Büyükada Pastanesi’ne uğradım. Karnımın acıkma ihtimaline karşı adanın meşhur lokumlu kurabiyelerinden ve damla sakızlı kurabiyelerinden yolluk aldım.

Sırada bisiklet kiralamak vardı! Bahar gelince ilk aklıma gelen adaya gelip bisiklete binmek olduğundan adanın sakinliğinde sürülecek bisiklet sefasını kaçıramazdım. Saati 10 lira, günlüğü 20 lira olunca günlük kiraladım. Ve Dilburnu’na doğru yola koyuldum.

Dilburnu girişi 5 lira, ama içeride süreceğiniz hamak sefasını düşününce değer. Mangalcılar için kendin pişir kendin ye yapabileceğiniz bir alan da olduğunu belirteyim. Tabi benim olayım kitap okumak ve dinlenmek olduğundan kendime manzarası güzel bir hamak kaptım, biraz rüzgarın sesini dinledim. Ardından kitabımı elime aldım ve keyfe daldım. Ta ki birkaç Arap turist tadımı kaçırana kadar.. Neden kaçıyor, n’aptılar demeyin! Koca piknik alanında onca boş bank varken benim dibimi mangal yapmak için seçtiler. Neyse, zaten biraz daha kalsam uyurdum. Kalkıp yarım bıraktığım bisiklet turumu tamamlamaya karar verdim.

buyukada_2

Adaya arkadaşlarınızla geldiyseniz büyük tur yapıp tüm adayı dolaşın, hatta ayrı bir gün de Aya Yorgi Kilisesi’ni görmeye gelin derim. Denizini denemedim, ama sevdalısı çok. Onun için de bir gün gelinebilir. Ben daha önce büyük tur yaptığım, Aya Yorgi’nin olduğu tepede sabahladığım ve deniz sevdalısı olmadığım için küçük tur ile yoluma devam ettim. Ve at arabalarının yanından şimşek hızıyla geçe geçe çarşıya döndüm.

Bisikletimi geri verip kendimi bir kahve ile ödüllendirdim, ardından cadde bostan sahilinde gün batımı izlemeye gittim. Adalarda da, özellikle Burgazada’daki Kalpazankaya’da gün batımı mükemmeldir. Tabi cadde bostan sahilinin de aşağı kalır yanı yok, hele de dolunay varsa sonrasında yakamozu izlemek daha da şahane!

Kıssadan hisse, İstanbul’da yalnız gezmek de güzeldir. Çünkü İstanbul her an sizinledir.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s