FİLM ZAMANI: SOPHIE’S CHOICE (1982)

l-sophies-choice-bfe249a6

Kafa dergisinin Mayıs sayısında, Melda Özer, Sophie ve seçimi hakkında bir yazı yazmıştı. O zaman kenara not etmiştim bu filmi. Meryl Streep’i çok severim, İkinci Dünya Savaşı dönemi filmlerine de ilgim vardır. Hele ki ruhsal savaşlara değinenleri ayrı bir merakla izlerim.

Filmin yönetmeni ve senaristi Alan J. Pakula ‘ya En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar getiren film, William Styron’un aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmış. 1982 yapımı filmde Meryl Streep’e Kevin Kline (Nathan) ve Peter MacNicol (Stingo) eşlik ediyor. Streep’in de Sophie karakteri ile Oscar aldığını belirtmeden geçmeyeyim.

Stingo, yazar olma hayali ile Brooklyn’e taşınır. Üst kat komşuları ise iniş çıkışlı ilişkileri vasıtasıyla tanıştığı Sophie ve Nathan’dır. Kısa sürede çok iyi arkadaş olan bu üç yetişkinin sırlarla dolu bir dostlukları olur. Hayatlarındaki seçimler birbirlerini tanıdıkça sır olmaktan çıkacaktır.

Sophie, Nazi zulmünü görmüş bir Polonyalı. Nathan’dan ve Stingo’dan sakladığı bir geçmişi var. Stingo’ya anlattıkları üzerinden hikayesini öğrenme şansına ulaşıyoruz. Sophie hikayesini anlattıkça, geçmişimizden kaçamayacağımız, geçmişimizle yaşamayı öğrenmezsek gelecek kuramayacağımız yüzümüze vuruluyor yavaşça. Sophie’ninki kadar zor olmasa da hayatımızın seçimlerle yönlendiğini biliyoruz. Seçimlerimizin sonucunu yaşıyoruz, seçimlerimizin sonucunda başka seçimler yapmak zorunda kalıyoruz. Önemli olan geçmişe bağımlı kalmadan, yaşadıklarımızdan öğrendiklerimizle daha doğru seçimler yapabilmeyi öğrenmek sanırım.

Meryl Streep bu film çekilirken 33 yaşındaymış. Kendisi ‘şarap gibi kadın’ dediğimiz türden olduğu için o yaşlarda da gayet göz kamaştırıcıymış. Ayrıca Polonya aksanlı İngilizcesine ve yaşadığı acıları gözlerinden okuyabilecek kadar rolüne bürünebilmesine hayran kaldım.

Yahudi soykırımına dokunan hangi filmi izlesem, bu kadar zalim olabilen varlıklar olduğumuz fikri kanımı dondurur. İçimizde yaşattığımız karanlık tarafı görmek o kadar ağır ki.. Oysa aydınlığı yaşatmak sanıldığı kadar zor değil!

Kıssadan hisse…

Sophie’s Choice; İkinci Dünya Savaşı, Naziler, Yahudi Soykırımı’na ucundan da olsa dokunsun ben izlerim diyenlere  ve Meryl Streep’i sevenlere iyi bir alternatif olabilir. (Puanım: 7/10)

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s