Jasmine sen nasıl bir karaktersin?

Woody Allen filmi izlemeyeli çok olmuş.. Aslında geride bırakmak üzere olduğumuz yıl, film festivalleri de olmasa pek film izlediğim söylenemez. Kitaba daha çok zaman ayırır oldum. 2015 yılının kararlarından biri izlediğim her film hakkında, formata çok takılmadan iki satır da olsa yazmak olsun mu? Olsun.
Ne diyordum? He, Woody Allen. İlişkilere bakış açısına hayran olduğum adam. Blue Jasmine gösterildiği dönem Cate Blanchett’in performansı nedeniyle adından epey söz ettirmişti. Filmi izleyince kopan yaygara az bile diyor insan. O nasıl bir karakterdir? O nasıl bir performanstır? 
Jasmine, Woody’nin yarattığı en güçlü kadın karakterlerden biri hiç şüphesiz. Bu kadar aciz resmedilip de bu kadar güçlü görünmesinde Cate Blanchett’in yorumunın etkisi ortada. Jasmine, kendi yalan dünyasında mutlu ve kusursuz yaşayan, ama kendi kendini yok edip tekrar doğmaya çalışan bir kadın. Erkekleri ‘iyi yaşamak’ için basamak olarak görüyor. Kendine çok güvenen rolünün altında kendi ayakları üstünden duramayıp değnek arayan bir kadın var. Yaşadığı travma sonrası geçmişiyle kavga ediyor sürekli. Geçirdiği histeri nöbetleri, yalandan yeni bir dünya kurma çabaları… Kendimize yapay gerçekler yaratıp mutlu insan rolü oynamaya ne kadar da hevesliyiz değil mi?
Kadın odaklı, karakter odaklı bir Woody Allen filmi olmuş Blue Jasmine. Cate Blanchett’in oyunculuktaki zirvesi olabilir Jasmine rolü. Onun hatırına bile izlenir. 

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s