Başka Sinema Seçkisinden "Omar"

Yılın En İyi Yabancı Film dalındaki Oscar adaylarından Omar, Başka Sinema’nın Mart filmleri arasında izleyicilerle buluştu. 2013 Cannes Jüri Ödülü (Belirli Bir Bakış)’nün de sahibi Omar/ Ömer’in Filistinli yönetmeni Hany Abu-Assad, Paradise Now / Vaat Edilen Cennet filmiyle adını duyurmuştu. 
İnsanlara acıyı ve zulmü hatırlatan bir duvar deyince akla Berlin duvarı gelir. Oysa yıllardır Batı Şeria’yı ayıran bir utanç duvarı var, doğuda. Yüzünü batıya, modern dünyaya (!) dönmüş milyonlarca insanın göz ardı ettiği topraklarda. Hany Abu-Assad, Filistinlilerin “Irkçı duvar” İsraillilerin “Güvenlik duvarı” dediği bu duvarın ayırdığı iki aşığın, Nadia ve Ömer’in üzerinden bu topraklarda yaşananlara bir pencere açıyor Ömer filmiyle.
Ömer, İsrail askerlerinin ateş açmasına aldırmadan geçiyor duvarı. Hem sevdiğine kavuşmak istiyor hem de bölünen bu topraklarda özlenen özgürlük için savaş veriyor kendince. O yüzden canı pahasına geçiyor duvarın ötesine. Ama bir gün yakalanıp hapishaneye düşüyor. İşte o zaman “aşkı için casusluğu kabul mu etmeli yoksa aşkına rağmen mücadelesine devam mı etmeli?” sorusuna cevap arıyor. 
Ajan Rami’yi canlandıran Waleed Zuaiter dışında tanıdık bir sima yok filmde. Onu da dikkatli gözler “The Men Who Stare at Goats” filminden hatırlayabilirler. Nadia olarak izlediğimiz Leem Lubany ve Ömer’i canlandıran Adam Bakri, yalın ancak derinlikli oyunculukları ile hikayeye gerçeklik katıyor. 
İnsanların unuttuğu toprakları hissedebileceğiz bir hikaye var karşınızda. Farkındalığımızı arttıran filmleri, herkesin göz ardı ettiği gerçek dünyayı gözler önüne sermeyi tercih eden cesur yürekleri seviyorum. Hany Abu-Assad böyle bir yürek, Ömer de böyle bir film işte. Oscar’a aday gösterilecek kadar ses getirmiş bir film olması bile şans vermeniz için yeterli. Filmin özellikle mekan kullanımı ve yakın çekim sahnelerine hayran kalacaksınız. İyi seyirler… [Puan: 7/10]

Başka Sinema Seçkisinden "Omar"” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s