Oyun İçinde Oyun: American Hustle


American Hustle –  Düzenbaz (2013)

“Bu hikayede anlatılan bazıları gerçekten yaşanmıştır.”
1970’lerde geçen, foyası ortaya çıkan bir düzenbazın FBI için düzen çevirmeye başladığı bir hikayeden bahsediyoruz. Silver Linings Playbook filmiyle 2013’ün en iyi filmlerinden birine imza atan ve bu filmle iki dalda Oscar’a aday gösterilen David O. Russell’ın yönettiği American Hustle’da, Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper’ı beraber izleme şansı buluyoruz bir kez daha. Fakat bu sefer başrollerde Christian Bale ve Amy Adams var.
Filme dair bir şeyler yazılacaksa söze Christian Bale’den başlamak gerek. Makinist filmindeki fiziksel değişimi  ve rolündeki başarısı karşısında nasıl hayretler içinde kaldıysam, American Hustle’daki Irving karakteri ile  karşıma çıktığında da aynı oranda şaşırdım. Aldığı kilolar bir yana, 70’lerin ruhunu taşıyan bir karakteri gerçekten hayata geçirebilmesi alkışı hak ediyor. Filmin en gerçekçi ismi, hiç şüphesiz Bale. Amy Adams’ın seksiliği ve Jennifer Lawrence’in nevrotik hallerine rağmen Christian Bale filmin parlayan yıldızı olarak sıyrılıyor. Filmse genel olarak, gerek kostümler ve müzikler gerek karakterler nedeniyle oldukça kaliteli. 
Bayağı bir tabirle “kalitesi paçalarından akan” bir film American Hustle. Gel gelelim gerçekten yaşanmış olayları içeren hikayesi bir o kadar sıradan. Hollywood benzer hikayeleri, benzer dokunuşları deniyor ve denemeye devam da edecek. Hikayenin aşinalığı yüksekken onu yukarı çıkaracak oyuncuları ve prodüksiyonu varken neden bir parça eksik geliyor American Hustle? Bu sorunun cevabını, filmin üzerine ne kadar düşündüysem bulamadım. Ama ağızda bıraktığı tat bir tutam eksikti işte…
Kostüm Tasarımı ve Prodüksiyon Tasarımı gibi teknik dallarda iddialı bulduğum American Hustle, En İyi Film dahil 10 dalda Oscar’a aday gösterildi. Ne En İyi Film için iddialı ne de 12 Yıllık Esaret gibi filmler karşısında oyunculukları için aldığı adaylıklarda favori gösterilebilir. Yine de kaliteli bir sinema keyfi için izlenmeli, görülmeli. Ne dersiniz?

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s