Bir Bakmışsın Gerçek Olmuş!

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı

Ben Stiller, Amerikan komedisi deyince akla gelen birkaç isimden biri. Oyuncu olmakla yetinmeyip, çok sık olmasa da kamera arkasında yer almaya tercih ediyor. “Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı” beyazperdedeki 5. yönetmenlik denemesi. Ben Stiller’ı yönetmen olarak düşündüğümüzde, Jim Carrey’nin başrolünde oynadığı The Cable Guy ve gösterildiği yılın en iyi komedileri arasında yer alan Tropik Fırtına’yı da geçerek en kayda değer filmi olacak “Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı”. Neden mi?
Walter, LIFE dergisinde film negatifleri amiri olarak çalışan sıradan bir adam. O kadar sıradan ki 16 yıldır çalıştığı bir dergide bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az kişi tarafından tanınıyor; çünkü vaktinin çoğunu hayal dünyasında geçiriyor. Birinden mi hoşlanıyor? Onunla anı yaşamak yerine onun olduğu hayallere dalıyor. Hoşlandığı kadınla aynı iş yerinde çalışmasına rağmen onunla tanışamıyor, bir siteden onunla kontak kurmaya çalışıyor.
LIFE’ın kapanacağı haberiyle beraber Walter’ın omuzlarına büyük bir yük biniyor. Derginin efsane fotoğrafçısı tarafından ona gönderilen film koçanındaki 25. kare LIFE’ın son sayısının kapağı olacaktır. Ancak 25. kare kayıptır! Walter, hoşlandığı kadının gözüne girmek için başladığı ’25. kareyi bulma’ macerasında kendini buluyor. Kendini ve hayatı keşfediyor.
Hepimiz zaman zaman hayallere dalarız. Hayal kurmak sakinleştirir, gerçekleşmesine istediğimiz olaylar içim umudumuzu arttırır. Ancak hayal dünyasında çok fazla vakit geçirmek sıkıntılıdır. İnsanın gerçeklikle ilişkisini kaybetmesine neden olur. Hayallerde yaşamak kolaydır, sorumluluktan uzaktır ve bizim kontrolümüzdedir. Oysa hayat, sorumluluk getirir ve her şeyi kontrol altında tutmanız mümkün değildir. Tabi ki gerçekten hayatı yaşamak istiyorsanız.
Ben Stiller, hayal ile gerçek arası bir karakter ve bir dünya yaratmış filmde. Walter Mitty, bizden biri. Onu komik yapan da bu. Hikayesi de hayatlarımızda rastlayabileceğimiz bir hikaye. Genç yaşta hayallerinden vazgeçmek zorunda kalmış bir adam. Sorumluluğunun altında benliğinin ezilmesine neden olmuş bir adam. Ve bir noktada kırılma noktası yaşıyor, hayatın tadını yeniden keşfediyor.
Filmde Ben Stiller’a Kristen Wiig, Shirley MacLaine, Sean Penn gibi renkli isimler eşlik ediyor. Kristen Wiig’teki Zooey Deschanel havası ona ve oyunculuğuna gölge düşürmese daha keyifli dakikalar haline gelebilirmiş sahneleri. Ancak Sean Penn ve karakterinden bahsedilirken bile etkisi altına girdiğiniz karizması durumu kotarıyor. Genel çerçevede oyuncu kadrosu geçer not alıyor. “Hayal etme, hayatı yaşa” temalı senaryo da olmuş. Eğlenceli, hafif de olsa ‘hayatı keşfet’ gazı veren, kah hayal kah gerçek kesitlere sahne olan ve tüm bunları başarıyla harmanlayan bir film var karşınızda. Keyifli vakit geçirmek isteyenlere önerilir… [Puan 7/10]

Bir Bakmışsın Gerçek Olmuş!’ için 2 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s