Hayat Yoksa ve Siz Hayatta Kalmaya Çalışıyorsanız?

Gravity (2013)

Hepimiz, zaman zaman kimsenin bizi rahatsız edemeyeceği sakin bir yer ararız kendimize. Ryan da sadece biraz sessizlik istiyordu belki de. Uzay, onun ‘sakin yeri’ olmuştu belli ki. O yüzden dünya manzaralı bir uzay istasyonunda uydu tamir ediyordu muhtemelen. Nereden bilebilirdi ki yolundan çıkmış bir kaç uydunun bu sakinliği bozacağını ve onu bir hayatta kalma savaşına sürükleyeceğini.
Uzayda geçen filmlere benzemeyen bir uzay filmi var karşımızda. Gravity, mekan olarak uzay boşluğunu tercih etse de bir hayata tutunma hikayesi sunuyor bizlere. Hayatta kalmak için sebebi olmadığını sanan bir kadının, hayatın olmadığı bir yerde kendine sebep bulmasını izliyoruz. Belki bu yüzden olsa gerek Gravity, bir bilimkurgudan öte bir film. Evet, uzayda geçiyor. Oksijen miktarının azalmasıyla adrenalinimizin arttığı, Ryan’ın her denemesinde yüreğimizin ağzımıza geldiği bir film. Görsel olarak ne sunuyor derseniz… Uzaydan dünyayı seyre dalmak, kendimizi uzayda Ryan ile beraber sürükleniyor gibi hissetmek… Bunlar yetmez mi?
Filmin bahsetmeden geçemeyeceğim bir sahnesi var ki, adeta Ryan’ın yeniden doğuşunu işaret ediyor. Hayata tutunmak için sığındığı bir uzay istasyonunda, Ryan nefesine kavuştuğunda seyretme imkanımız olan bu sahne bence filmin en can alıcı noktasıydı. Cenin pozisyonuna gelerek yeni hayatına merhaba diyen Ryan’ı izlerken ayrı bir tat aldım filmden.
Dr. Ryan olarak Sandra Bullock’u izlediğimiz filmde, kanlı canlı görebildiğimiz diğer oyuncu ise George Clooney. Filmin yönetmeni ise Harry Potter serisinin en gözde filmlerinden Azkaban Tutsağı’nın yönetmeni olarak tanıyıp sevdiğimiz Alfonso Cuaron. Gravity, ‘En İyi Film’ dalında Oscar’a aday gösterir mi emin değilim ama Akademi Sandra Bullock ve Alfonso Cuaron’u görmezden gelmemeli. Geçtiğimiz yılın en başarılı filmlerinden biri, ne dersiniz?

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s