Freud ve Kız Kardeşleri Hakkında Bazı Şeyler

Freud hakkında okumak ve ben. Uzak bir ihtimaldi, ama gerçek oldu. Nietzsche Ağladığında kitabında önemli bir karakterdi Freud. Daha toydu ama büyük de düşünüyordu. Nietzsche’yi keşfettiğim dönemde rafta Freud’un Kız Kardeşi kitabını görünce… Hikaye de ilginç gelince…
Freud, ilginç bir kafa. Hayatında da gariplikler olması normal. Mesela kız kardeşlerine ölüme terk etmesi. Bence garip. Sebebi ise bilinmiyor. Freud’un Kız Kardeşi kitabı da sadece kız kardeşleri arasında en yakın olduğu Adolfina’nın hatıralarına yolculuk yapıyor. Biraz Freud hakkında biraz Nazi zulmü yıllarında Avusturya hakkında bilgi veriyor bizlere. Hikaye güzel başlasa da çok dallanıp budaklanıyor. Odağını kaybediyor. Yine de Freud bu, insan merak ediyor işte. Bestseller olması da bundan dolayı olabilir. Yoksa kitap öyle aman aman harika değil bence.
Nietzsche’den dolayı Freud’a dair bir şeyler okumuşken… Freud’un Kız Kardeşi sona yaklaşırken adı geçen Lou Salome hakkında da okumam an meselesi sanırım. Zincirleme bir ilgidir gidiyor. Lou Salome Nietzsche’yi etkilediği kadar Freud’la da ilgiliymiş. Kimdir bu kadın? Nedir büyüsü? Françoise Giroud tarafından yazılan “Lou: Özgür Bir Kadının Öyküsü”nü okumam yakındır bence.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s