Siz Hala İstanbul Akvaryum’u Görmediniz Mi?

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul, Florya’da! Karadeniz’den başlayıp Pasifik’e kadar uzanan 1,2 kilometre uzunluğundaki, özel temalı gezi alanı ile tüm balık severleri bekliyor.
İstanbul’da görmeyi en çok istediğim yerler arasındaydı İstanbul Akvaryum. Ancak Florya’da olması nedeniyle, biraz da ekonomik koşullardan erteliyordum. Bayram vesilesiyle, belgesel sever ailemi de yanıma alıp düştüm akvaryum yoluna. Florya’da olması pek bir şey değiştirmezmiş meğer! Taksim’den ve Sultanahmet’ten belli saatlerde ücretsiz servisi var akvaryumun. Sabah 10’dan akşam 10’a kadar her gün ziyaretçilere açık. Yetişkinlere 35 TL, öğrencilere ise 25 TL. Eğer ailecek giderseniz uygun paket biletler de var. 
Daha ayrıntılı bilgiyi www.istanbulakvaryum.com adresinde alabilirsiniz.
Tematik akvaryumdan kasıtları ne derseniz… 2 katlı olan akvaryum her biri ayrı temaya sahip 17 bölümden oluşuyor. Türkiye sularıyla başlayan tur Amazon yağmur ormanlarıyla bitiyor. Tanıtımında da olduğu gibi yaklaşık 3 saat süren bir dünya turu yapıyorsunuz. Birbirinden ilginç türlerin bulunduğu yaklaşık 1.500 çeşit,toplam 15 bin adet deniz ve kara canlısı sizi bekliyor. Marmara Denizi akvaryumun içini en rahat gözlemleyebildiğiniz noktalardan biri. Antartika kısmı “doğayı koruma” mesajı vermesi ve İstanbul’un Tek Buzdağı olma iddiasındaki bir buz kütlesini içermesi nedeniyle en akılda kalması gereken yerlerden. Cebelitarık’ta Herkül’e bir selam çaktıktan sonra, kendisinin kudretiyle boğazı açtığı rivayet ediliyormuş, Atlantik’te bolca köpekbalığı görme şansınız olduğunu ve bu etkileyici asaletteki hayvanları izlemenin, ama sadece izlemenin keyifli olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Ve son olarak da Amazon yağmur ormanları temalı, bol nemli ortamıyla sizi biraz boğabilecek, maket timsah ile hayal kırıklığı oluşturabilecek finali yapacak, keyifli bir yorgunlukla akvaryumdan ayrılacaksınız.
Akvaryumun aynalı bir Amazon labirenti de var. Buraya ekstra ücret vererek girebiliyorsunuz. Ben gerekli görmedim. Görenler tavsiye ederse bir sonraki gidişimde deneyebilirim. Evet, eğer fırsatım olursa bir kez daha gidebilirim! Çünkü okyanuslarda dalmış kadar oldum. Verdiğim paraya da harcadığım zamana da değdi. Eğer siz de su altı belgesellerini, su canlılarını seven biriyseniz İstanbul Akvaryum tam size göre.
NOT: Turkuazoo’yu da görmüş biri olarak “Hangisi?” diye sorarsanız kesinlikle Florya’daki İstanbul Akvaryum derim!

Siz Hala İstanbul Akvaryum’u Görmediniz Mi?’ için 3 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s