Seeking a Friend for the End of the World (2012)

“Dünyanın sonunu beraber göreceğim bir arkadaş arıyorum.” 
Aslında hepimiz bunu aramıyor muyuz? Tek farkı bizler kendi dünyamızın, ömrümüzün sonunda yalnız kalmamak istiyoruz. Filmde ise biz değil dünya ölüyor.
Seeking a Friend for the End of the World’de Steve Carell ve Keira Knightley başrollerde. Senaryo ve yönetmenlik, Nick and Norah’s Infinite Playlist ile bilenen senarist Lorene Scafaria’a ait. 
Bir astreoid dünyamıza yaklaşmakta. İnsanların tüm denemelerine rağmen durdurulamayacak ve çarpıp dünyayı yok

etmesi için sayılı günler var. Dodge, bu haberi radyodan dinlerken karısı tarafından terk edilen, her haliyle hayatından memnun olmadığını hissettiren bir sigortacı. İnsanlara garanti satmaya çalışan bir adamın, dünyanın sonundan bahsedilen bir filmde baş karakter olması biraz ironik. Evinde oturmuş dünyanın sonunu beklediği bir akşam, hiç tanışmadığı alt komşusu hayatına giriyor. Ailesine vakit ayırmadığı için vicdan azabı çeken ve son günlerini onlarla geçirmek isteyen Penny, aşkı yaşama fırsatını kaçırmış Dodge’a ilk aşkına dönmesi için yardım ediyor. Böylece keyifli bir yolculuğa çıkıyorlar.

Bir tarafta olması gerektiği gibi bir aile kurmak için aşkı yaşamamış bir adam. Bir tarafta aşkı bulmak için ailesini ihmal etmiş bir kadın. Bir nevi birbirlerinin eksiklerini tamamlayan iki insan. Ortak noktada buluşmaları çok uzun sürmüyor haliyle. Film, felaket senaryosundan bir aşk senaryosuna dönüşüyor. Klişelerden uzak olması ve geç kalınmışlığın felaket öğesine bağlanması nedeniyle farklı bir romantizm vaat ediyor.
Steve Carell ve Keira Knightley. İkisi de bireysel olarak başarılı isimler. Fakat bir çift olarak gösterilmeleri biraz uyumsuz olmuş. “Aşk hiç beklemediğiniz bir yerde ve zamanda karşınıza çıkar” mesajı için bu kadar uyumsuz iki oyuncu seçmek zorunda değillerdi. Bu nedenle filmin en büyük eksisi, artı olması beklenen iki yıldız oyuncusu. Farklı senaryolardan hoşlananları cezbedebilecek, ancak tatmin etmeyecek bir film. Puanım 6/10.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s