Yine Aynı Soru: Aşk mı Gurur mu?

Anna Karenina (2012)
Anna Karenina karakteri benim için 4 ciltlik bir dünya eserinden ibaretti. Hiçbir zaman cesaret edip de başlayamadığım bir eser. Dünya klasiklerine meraklı bir yönetmen, yapımcı çıkıp çekse de izlesem diye bekliyordum. Aşk ve Gurur’un sinema uyarlaması ile sevdiğim yönetmen Joe Wright’ın Anna Karenina’yı sinemaya uyarladığını duyunca merak ve beklenti aldı beni. Kariyerini severek takip ettiğim bir isim kendisi. Her işinde sevilecek bir yan bulmam zor olmuyordu. Her ne kadar azalan bir başarı grafiği olsa da ayrı bir gözle izlerim filmlerini.
Anna Karenina’nın zor bir karakter olduğu aşikar. Onu canlandıracak oyuncunun böyle karakterleri deneyimlemiş olması gerekiyordu. Wright da öyle düşünmüş olacak ki daha önce de filmlerinde izlediğimiz Keira Knightley’i vermiş rolü. 

Güzel yıldıza eşlik edecek isimler de çok önemliydi tabi. Bir tarafta gururu temsil eden kocası Karenin diğer tarafta tutkuyu tattığı aşığı Vronsky. Karenin rolünde Jude Law seçimi iyi olsa da biraz arka planda bırakılması üzdü beni. Vronsky ve Anna’nın aşkı daha baskın olduğundan ister istememiz genç yıldız Aaron Taylor-Johnson parlıyor filmde. Hak etmiyor mu? Fazlasıyla hak ediyor hem de.
Tutkuyu başka adamın kollarında keşfeden bir kadının aşkı için verdiği mücadeleyi anlatan Anna Karenina, daha önce gösterime girmiş olması, kitabı okumamış olmam ve o filmde de başrolde Keira Knightley’nin olması nedeniyle bana Düşeş filmini hatırlattı. Tabi ki farklı hikayeler ancak saydığım nedenler Anna Karenina karakterine gölge düşürdü benim gözümde. 
Bir tiyatro oyunu edasıyla filme geçilen Anna Karenina, gerek kostümleri ve sahne dokusu gerekse müzikleriyle doyurucu bir film. Eğer Anna Karenina’yı başka biri canlandırsaydı ya da hikaye daha az “masalsı” uyarlansaydı… O zaman yeterli gelebilirdi. Bu haliyle görkemli fakat eksik olmuş. Ne dersiniz?

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s