In Time (2011) Zamandan Çalıyor…

The Truman Show ve  Lord of War gibi iki başarılı senaryonun arkasındaki isim: Andrew Niccol.
Müzik dünyasındaki başarılarından sonra sinemada kendini kanıtlamaya çalışan bir isim: Justin Timberlake.
Son yılların yükselen yıldızlarından biri: Amanda Seyfried.
Kötü adam rollerinin altından başarıyla kalkan, henüz hak ettiği değeri bulamadığını düşündüğüm bir karakter oyuncusu: Cillian Murphy.
Sadece bu isimleri saymış olmam bile beklentinizi arttırmadı mı? Benim arttırmıştı. Filmin gelecekte, paranın zaman olduğu bir dünyada geçtiğini söylediğimde bile iştahınız kabarmıyorsa doğru filmi seçmemişsinizdir.
Tüm bu yağlama ballama satırlarımdan sonra filmi yere göre sığdıramamamı bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü In Time, paranın, yıldızların ve iyi bir fikrin bir araya gelip iyi bir şeyler çıkaramadığı filmlerden.
Herkesin 25 yaşına geldiğinde, yaşamak için dakika, saat kısaca zaman kazanmak zorunda olduğu bir dünyadayız. Zamanı elinde tutanlar olduğu gibi gününü kurtararak yaşayanlar da var. Adaletsiz olduğu belli olan bu dünyada, annesiyle gettoda yaşayan Will bir gün yaşadıkları adaletsizliklerin altında çok başka şeyler olduğunu öğrenir. Ama gerçeği öğrenmesi için gettodan çıkmalıdır.
Will gettodan çıkmasına çıkıyor da… Film boyunca gerçeği de arıyor sözde. Ama bulamadığı gibi bizim bulmamız için ipucu da bulamıyor. Hani seyirciyi de katalım deyip sonuçsuz bir senaryo yazmışlar diyeceğim ama ipucu olmayınca iyimser olmam da mümkün olmadı. Hal böyle olunca In Time, aksiyon ve aşk serpiştirilmiş boş bir film oluyor. Boş demeyelim de boşa harcanan diyelim. Zamanın değerinden bahseden bir filmin zamanımızı kötü harcamamıza neden olduğunu ironik bulmam da cabası! Kanmayın albenisine, daha iyi değerlendirin zamanınızı derim ben. [Puanım 6/10]

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s