Yalan Söyleyemiyor Olsak?

The Invention of Lying (2009)
1997 yapımı Jim Carrey filmi Liar Liar’ı izleyenler “yalan söyleyememe” durumunun nasıl komik sonuçları olabileceğini görmüşlerdir. Her fırsatta yalan söyleyen bir adamın yalan söyleme yetisini kaybedişiyle ortaya çıkan olaylar, küçük beyaz yalanların bazen gerekli olabildiğini gösteriyordu bize.
2009 yapımı Ricky Gervais filmi The Invention of Lying de aynı malzemeden besleniyor aslında. Bu kez hiç kimse yalan söyleyemezken bir adam yalanı keşfediyor ve hayatı değişiyor. Sıkıcı bir hayatı olan başarısız yazar Mark, insanların genetik kodlarında yalan söylemenin kodlanmadığı bir dünyada yaşıyor. Bu dünyada herkes o kadar dürüst ki çıktığınız kadın sizi domuz burunlu ve şişman bulduğunu söylemeyi kaba değil doğru buluyor, kumarhane sizi dolandıracağını söylüyor, herkes herkesin söylediğine inanıyor. Kabalık diye bir şeyin olmadığı, her şeyin açıkça söylendiği bir dünya sizce de sıkıcı değil mi?
Filmin beslendiği “yalanın icadı” mevzusu ilgi çekici olsa da Liar Liar kadar eğlenceli bir senaryo ortaya çıkaramamış Ricky Gervais. Hem baş rolde olup hem de Matthew Robinson ile beraber senaryoya ve yönetmenliğe soyunduğu filmde odak noktası dağıldığından mıdır bilinmez, dağınık bir iş ortaya koymuş. Haliyle ortaya bir yere kadar izlemesi keyifli olan ama tam tadını alamadığınız bir film çıkmış. Çok büyük beklentim yok deyip merakına yenilenlere benden söylemesi… [Puanım 6/10]

Yalan Söyleyemiyor Olsak?’ için 4 yanıt

  1. konunun çekiciliğine aldanıp bir hevesle indirmiştim. sonuç hüsrandı.
    dipnot: robot olmadığınızı kanıtlayın zamazingosu kalksa keşke bu bloktan da.

    Beğen

  2. Görünüşte sıradan bir komedi filmi gibi dursada aslında Yalanın İcadı yalan söylenmeyen bir dünyada, işlerin ne kadar zor olabilecegini, sempatik bir dille işlerken, sonradan yalanın bulunmasıyla, insanların açıklayamadıkları varoluşlarını, nasılda kendi kendilerine yalan söyleyerek açıklamaya calıştıklarını irdeleyen, bir nevi tanrı ve varoluşcu inançları yalanla bağdaştırarak, çok da rahatsız etmeden, ironiyle eleştiren bir film.. Bakış acısını sevdiğim nadir fantastik komedilerden biri.

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s