Sparky Geri Döndü!


Frankenweenie (2012)

1984 yılında Tim Burton adında geçn bir yönetmen Frankenweenie isminde bir kısa film çekti. Ölen köpeğini geri getiren akıllı bir çocuğun hikayesini anlatan bu kısa filmden bir süre sonra Tim Burton ismi Beetlejuice, Edward Scissorhands, Ed Wood gibi sıradışı, fantastik öğelerden beslenen, başarılı filmlerle duyuldu. 
Benim Tim Burton ve sinemasına olan hayranlığı Beetlejuice ile başlamıştı. 90’larda bir kanalda gösterilmişti. Yıllar sonra bile ilk izleyişimde aldığım keyfi hatırlarım. Burton’ın her filmini büyük bir keyifle ve merakla izlerim. Bu kez çocukluğundan neler var, bu defa insanların tek tip yaşam meraklarına, modern ve mutlu (!) dünyalarına nasıl bir eleştiri var diye pür dikkat izlerim. Son yıllarda eleştirmenler performansının düştüğünü söylese de benim gözümde Tim Burton hep aynı. 
Geçtiğimiz yıl kendisi için de özel bir yeri olan Frankenweenie’yi uzun metrajlı olarak karşımıza çıkardı Burton. Oscar’ın Animasyon dalındaki favorilerinden biriydi. İzleyenlerden de benim gözlemlediğim kadarıyla iyi tepkiler aldı. Zaten Tim Burton ve sinemasına aşina olan herkes Frankenweenie’yi başka bir gözle izlemiş olmalı. Ne de olsa ilk yıllarında aklına gelen ve kısa film olarak hayat bulmuş bir hikaye. 
Frankenstein ailesi yaşadıkları yer ve komşuları itibariyle tipik bir mutlu banliyö ailesi izlenimi veriyor. Victor’ın köpeği dışında arkadaşı olmamasına endişelenmeleri dışında sorunları yok. Victor, okulun silik tiplerinden. Ancak normal(!) bir görüntüsü olduğu için kimsenin onunla bir derdi yok. Kasabada normalin dışındaki insanlar ise dışlanıyor. Mesela gotik görünüşlü, kambur arkadaşı Edgar (isme dikkat) ya da yeni fizik öğretmeni Mr. Rzykruski gibi. 
Tüm bunlar bir Tim Burton filminden beklenen ayrıntılar. İnsanların her şeyin normal olmasını istediği, farklılıkları sevmediği bir yaşam Tim Burton’ın en büyük şikayetlerinden. Victor’ın sadece köpeğiyle vakit geçirmekten hoşlanmasından endişe duyan ve onu zorla sosyalleştirmeye çalışan ailesi de bu şikayetin dile getirilebilmesi için ideal. Edgar’ın dışlanıyor olması, insanların bilmediklerinden korktuğu bir kasabada Mr. Rzykruski’nin istenmeyen insan ilan edilmesi vs. verilmek istenen büyük mesajın parçası. İnsanlar farklı olandan korkar ancak herkes olduğu gibi kabul edilse dünya daha güzel bir yer olabilir.
Frankenweenie (2012) gerek senaryosu ve karakterleri, gerekse müzikleri ve atmosferi ile tam bir Tim Burton filmi. Ancak sadece Burton hayranlarına hitap eden bir film değil. Animasyonları ve farklı tatları seven her sinemasevere hitap eden bir film. Herkesin aynı olması için çabalanan dünyadan sıkılanların soluk alması için iyi bir seçenek. Brave ve Wreck-it Ralph ile beraber 2012’nin en iyi 3 animasyon filminden biri. [Puanım 8/10]

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s