Aşk, İki İnsanı Bir Arada Tutmaya Yeter Mi?

The Way We Were (1973)
Sex and The City’nin bir bölümünde, Carrie’nin bu filmde geçen bir repliğe, bir veda sözüne takılmasından sonra meraklandım film hakkında. Filmin baş karakterlerinden Katie, sevdiği adamı bırakırken “Your girl is lovely, Hubbell.” diyordu. Carrie de Katie ile aynı hisleri yaşadığını söylüyordu. İlişkilerin zorlamayla olamayacağını anlatırken…
1973 yapımı Sydney Pollack filmi The Way We Were,  Barbra Streisand ve Robert Redford’u bir araya getirmiş bir klasik. Gösterime girdiği dönem, filmle aynı ismi taşıyan albüm çok satanlar listesinde uzun bir süre kalmış, filmin 2 Oscar almasını sağlayan müzikleri uzun bir süre konuşulmuş. 
Filmin ana karakterleri, Katie ve Hubbell üniversiteden arkadaşlar. Hubbell eğlenmeyi seven, spora yatkın, hayatı tiye alan biri. Katie ise politikaya düşkün, içinde yaşadığı dünyaya duyarsız kalamayan, aktivist biri. Üniversiteden yıllar sonra karşılaşan ikili, amansız bir aşk yaşıyorlar. Fikirleri uymayan bir kadın ve bir erkeğin, aşklarını yaşatma savaşını anlatıyor film. Geçtiği dönem ve Katie karakteri vasıtasıyla 1930’lardan 1970’lere kadarki dünya siyasi tarihine de göz kırpıyor.
Katie de Hubbell da ellerinden geleni yapıyor beraber olabilmek için. Yeri geliyor kendilerinden ödün veriyorlar. Birlikte çocuk yapmaya karar verecek kadar seviyorlar birbirlerini. Ama ne yapsalar olmuyor, olmuyor. Fikirler aşka galip geliyor.
Aşkın her şeyi çözebileceğinin bizlere empoze edildiği sayısız Hollywood filmi düşünülürse The Way We Were gerçekçi senaryosu ile takdiri hak ediyor. Barbra Streisand’ten gözlerinizi alamayacağınız filmin müziklerin başarısını tekrarlamaya gerek yoktur sanırım. 
Woody Allen’ın kadın-erkek ilişkilerini tüm gerçekliğiyle ele alan üslubunu seviyorsanız,
Hollywood’un “aşk olsun gerisi kolay” geyiğinden bıktıysanız, 
Gerçekçi bir aşk filmi arıyorsanız,
The Way We Were’ü muhakkak izleyin derim. Herkese iyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s