Alfred Hitchcock Filmleri: Shadow of a Doubt (1943)

Klasik filmler daha rahat izleniyor. Vakit nasıl geçiyor anlamıyor insan. Hele de siyah beyazsa…

Alfred Hitchcock filmlerinin keyfi ise tartışılmaz. Belli bir sinema bilgisi olmayan zihnin bile fark edebileceği farklı bir tat var o kamerada.

Şüpheden besleniyor üstat. İnsanın iyiyi de kötü, kötüyü de iyi kadar içinde barındırdığı gerçeğinden alıyor ilhamını. Hiç düşünmediğiniz kişilerin aklından ne hinlikler geçer diyor. Aynı şekilde ummadığımız kişilerde bilmediğiniz iyilikler vardır, kim bilir diyor.

En İyi Özgün Senaryo Oscar’lı Shadow of a Doubt, Hitchcock’un The Birds’ü, Psycho’yu, Rear Window’u çekmesine yıllar varken çektiği bir film. 1943 yapımı. Başrollerinde Teresa Wright ve Joseph Cotten oynuyor. İdolü olarak gördüğü dayısının ziyarete gelmesiyle neşelenen sıradan hayatı, bir şüpheyle sarsılan genç bir kızın hikayesi. Birine güvenmenin, güvenemeyip şüphe duymanın hikayesi.

Charlie’yi tanıdığımız ilk andan itibaren onda şüpheli bir şeyler olduğunu anlıyoruz. Kaçtığı bir şeyler var. Kendini güvende hissetmiyor. Her insan gibi biraz da güvende hissedebileceği bir yere kaçıyor, tek ailesinin yanına. Ona tapan ablasının ve yeğeninin yanına. Charlie’nin gidişiyle onun ablası olamayacağını anlayıp evlenen ve bir kocanın karısı olarak hayatına devam ettiren ablasının ve henüz erkekleri tanıma çağında olan, hayatının sıradanlığından sıkılan yeğeninin yanına…

Dayı ve yeğenin ilişkisi oldukça yakın. İsimlerinin aynı olması boşuna değil. Onlar bir aynanın iki tarafı gibi. O kadar benziyorlar ki kişilik olarak. Aynı iyi diye tabir ettiğimiz insanlarla kötü diye tabir ettiğimiz insanların ayırt edilemeyeceği gibi. İçimizdeki iyi ve kötüyü birbirinden ayıramayacağımız gibi…

İnsanlar kendilerine bile güvenmekte zorlanırlar. Kendilerine ya da başka birine güvendiklerini söyleseler de her an bir şüphe tarafından ele geçirilebilirler. Genç Charlie de dayısının kasabalarına gelen dedektifler tarafından aranan dul kadın katili olabileceğinden şüphe eder. Ona tapıyor olmasına rağmen şüphesi ağır basar.

Shadow of a Doubt, bir gerilim filminden çok bir genç kızın erkeklere güvenmeme dersi alışının hikayesidir. Güveninin sarsılmasını başka bir erkeğe sığınarak gidermesi ise, tıpkı annesi gibi, filmin çekildiği dönemin etkisindendir. Ve hiç “şüphe” yok ki Hitchcock’a üstat deme sebeplerimizdendir.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s