Denzel Washington’a Tekrar Oscar Adaylığı Getiren Film: Flight

Bazı filmlerin insanda özel yeri olmasının bir sebebi vardır. Filmle kurabildiğimiz bağlardır bu özel yerlerin sebebi. İnsanı insan yapan en  güzel şeyi anlatırlar bize. Söylemeye çekindiğimiz, kabullenemediğimiz gerçekliklerimiz olan zayıflıklarımızı yüzümüze vurur bu filmler. Flight da böyle bir film işte. Alkolik olduğunu kabul edemeyen bir adamın “Sen kimsin?” sorusuna cevap arayışının hikayesini anlatmakta izleyenlere.

Bir felaketin eşiğinden dönülen bir uçak kazası olur. Yolcuların neredeyse tamamının kurtulmasını sağlayan zorunlu inişin kahramanı deneyimli pilot Whip Whitaker kazadan sonra, alkol problemi nedeniyle ömür boyu hapis yatma ihtimaliyle karşı karşıya kalır. Uçağın düşmesine sebep olan şey kurtulmasını da mı sağlamıştır? Whitaker’ın alkol sorunu sadece kendi hayatını mahvetmekle kalmayıp yüzlerce yolcunun hayatını da tehlikeye mi atmıştır? Cevapsız sorularla dolu bir sürecin aydınlatılmaya çalışıldığı film, kendini aklama hikayesinden ötesinde bir kendini kabullenme hikayesi.
Filmin baş rolünde Oscar ödüllü oyuncu Denzel Washington var. Filmdeki bağımlılık öyküsüne destekleyici bir yan hikayenin kahramanı olan Nicole karakterini ise Eden Lake‘ten hatırlayabileceğiniz Kelly Reilly canlandırıyor. Filmin castından göze çarpan diğer isimler ise Hotel Rwanda‘nın yıldızı Don Cheadle ve filmin eğlence unsurunu oluşturan Harling Mays karakteri ile John Goodman. Back to the Future serisinin unutulmaz yönetmeni Romert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu, geçen yılın başarılı aksiyon filmlerinden Real Steel’in senaristi John Gatins’e ait.
Yazının başında da dediğim gibi Flight, bir kendini bulma ve bulduğunu kabullenme hikayesi. Whip karakteri hiçbir pilotun yapamayacağı bir inişe imza atıyor ve birçok hayat kurtarıyor fakat kaza sonrası daha da kritik bir hal alan hayatını kurtarmakta zorlanıyor. Film boyuncu, yaşadığı yalan dünyasının yıkılmaması için tek ihtiyacı olarak gördüğü alkole sığınmaya devam ediyor. Bu süreçte başka bir bağımlı olan Nicole’ü ve onun gerçeklerini kabullendikten sonra yeni bir başlangıç yapmaya çalışmasını izliyoruz. Whip’in önündeki iki seçenek olan ya “kabullen ve varolanı yaşa” ya da “reddet ve olmayan bir şeyleri yaşa”yı daha rahat görmemizi sağlayan önemli bir karakter Nicole.
Kabul etmemeyi tercih ettiğimiz ve güçlü yanlarımız olabilecekken zayıf yanlarımızı olan bazı alışkanlıklarımız üzerine, nutuk niteliğinde olmayan aksine insanı iç mahkemesine çağıran bir senaryo kaleme almış Gatins. Verdiği röportajlarda, senaryoyu yazarken kendisini de tarttığını dile getirmiş zaten. Böylesine insani bir bağ kurmayı sağladığı için güçlü bir senaryoya sahip Flight.  John Gatins’e En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar adaylığı getiren film, uzun süresine rağmen, özellikle finale doğru izlediğimiz kilit sahnelerle seyirciyi ekrana bağlayabiliyor. Denzel Washington  da filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında bu senenin Oscar adayları arasında. Hal böyle olunca sinemaseverlerin bu filmi görmeden geçmemesi gerekiyor. Oscarlar dağıtılmadan görün derim, iyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s