Helen Mirren Hatırına: The Queen

O kadar çok film oluyor ki izlemek istediğim.. Hepsine zamanım yetmiyor, ya da öncelik sırası geçiyor, unutuluyor vs. The Queen de bu filmlerden biriydi. Gösterildiği yıl Helen Mirren’e Oscar’ı kazandırması nedeniyle izlemeyi düşünmüştüm. Ama araya giren başka filmler, ödüller derken unutuldu The Queen de. Ta ki geçen gün yolda izlemek için filmleri karıştırırken denk gelene kadar.
Helen Mirren izlemekten keyif aldığım bir oyuncu. Bu yıl da Hitchcock’taki performansıyla Oscar’a aday gösterilmesini beklediğim en kuvvetli isimlerden. Benim gözümde ileriki yaşlarında kıymete binen oyunculardan kendisi. The Queen’deki performansı da bu kıymeti kuvvetlendiren bir film oldu.
Prenses Diana’nın ölümünün ardından kraliyet ailesinin aldığı tavır, monarşinin ve kraliçenin halkın gözündeki yerinin sarsılmaya başlaması, Başbakan Tony Blair ile Kraliçe arasındaki ilişki filmin üç ana teması diyebiliriz. Birbirini desteklese de bir bütün olamayan küçük konuların gözler önüne serilmesini sağlıyor The Queen. Kesin bir tavır takınmaktansa gözlemlediklerini, biraz da mizah katarak, gözler önüne seriyor ve insanların, özellikle de İngilizlerin düşünmesini istiyor.
Yaşanmış olaylardan yola çıkan filmleri sevenlere,
Helen Mirren’ı izlemekten keyif alanlara,
İngiltere’deki Kraliyet kavramını veya Prenses Diana’nın ölümü sonrasında yaşananları merak edenlere,
Ortada Oscar’lık bir performans varsa görmeliyim diyenlere tavsiye ederim. Bahsettiklerim ile uzaktan yakından ilgisi olmayanlar biraz sıkılabilirler. Benim gözümde 10 üzerinden 7’lik bir film olmuş. İyi seyirler…

Helen Mirren Hatırına: The Queen’ için 2 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s