Sonun Başlangıcına Doğru…

Resident Evil serisi, yepyeni bir filmle yine karşımızda! Filmin senaristi ve yönetmeni Paul W.S. Anderson ve ekibi yine çok iddialı. Resident Evil: Retribution’dan yayınlanan görsellerden ve tanıtımlardan sonra filmin iştah kabartmadığını kimse söyleyemez, serinin hayranlarındansanız sabırsızlıkla 14 Eylül’ü beklediğinize de eminim.

Filmin başrolü Beşinci Güç filminin turuncu saçlı güzeli olarak tanıdığım, Resident Evil’deki Alice rolüyle hafızalara kazının Milla Jovovich tabi. Yan rollerde Sienna Guillory, Michelle Rodriguez, Boris Kodjoe, Kevin Durand ve Oded Fehr gibi tanıdık simalar var. Filmin harika müzikleri ise, son film Resident Evil: Afterlife‘da olduğu gibi tomandandy’ye ait.

Resident Evil: Retribution, son filmin finalinde kaldığı yerden başlıyor. Açılış sahnesiyle oldukça etkileyici bir başlangıç da yapıyor. Kendisini öldürme emri almış eski müttefiki Jill Valentine ve Umbrella’ya ait bir helikopter filosu etrafını sarmış Alice’in. Kaçacak pek yer yok, hatırlarsanız denizin ortasında kalmışlardı. Zaten Alice çok geçmeden Umbrealla şirketinin bir sığınağında gözlerini açıyor. Neye uğradığını çözmeye çalışırken bir grup özel görevlendirilmiş ajan tarafından sığınaktan kaçırılma serüveni başlıyor.

Serinin diğer filmlerinin aksine Resident Evil: Retribution birden çok mekanda geçiyor: Newyork, Japonya, Moskova ve Rusya. Setlerin yaratılması hem yapım ekibini hem de yapımcıların bütçesini epey zorlamış. Ancak yatırılan paranın hakkını vermişler. Film, görsel anlamda doyurucu bir ziyafet sunuyor yine.

Serinin 5. filmine gitmiş bir seyirci olarak, diğer filmlerin sadece görsel anlamda beni doyurmadığını, aynı zamanda hikayesiyle de beni tatmin ettiğini söyleyebilirim. Fakat son film için bunu söyleyemeyeceğim. Resident Evil: Afterlife‘da güçlerini kaybeden Alice’in daha insani bir hal alması, her şeyi yıkar geçer halinin olmaması, daha duygusal daha esprili daha takım ruhuna sahip yansıtılması güzel ayrıntılar olsa da Alice’in sonun başlangıcına gidiş serüveninden öteye geçemiyor hikaye. Yaptığı finalle de bu filmin devam filmi, ya da filmleri, için bir yatırım olduğu hissine kapılıyorsunuz. Bu nedenle de hikaye bakımından doymadan çıkıyorsunuz salondan.

Paul W.S. Anderson, filmin setlerinin serinin uyarlandığı video oyunundan alındığını söylemiş. Bu da oyunun hayranları için salt sinema izleyicisinden biraz daha filmden memnun ayrılabileceği ihtimalini doğuruyor. Ancak yönetmenin “Her seferinde kendi içinde bir bütün olan tek bir hikaye anlatmaya çalışıyoruz. Elbette diğer filmleri izlemişseniz daha çok şey alırsınız, ama ilk kez izleyen biri de eğlenecektir.” söylemine katılamayacağım. Çünkü her ne kadar türü nedeniyle aksiyon, macera ve bilimkurgu kıyılarından dolaşsa da Resident Evil serisinin bütün bir ruhu olduğuna inanıyorum. Bu nedenle yeni filmi bahane edip seriyi tamamen izledikten sonra devam filmini izleyin derim. 

Kıssadan hisse, görsel anlamda doyurucu ama hikaye anlamında zayıf bir film Resident Evil: Retribution. Gelecek devam filmi için yer hazırlamaktan öteye gidemiyor benim gözümde. Milla Jovovich ve daha iyi bir devam filminin geleceği umuduyla izlenebilir. Seriden eksik kalmak istemeyenlere önerilir. [Puanım 6/10]

Not: Resident Evil: Afterlife gösterime girmeden önce hazırladığım  KIYAMET İNSANLARDAN GELECEK dosyası seriye yeni başlayacaklara önerilir. Son filmi hatırlayamıyorum diyenlere de SERİ TAM GAZ DEVAM EDİYOR! yazısını öneririm. İyi okumalar!

Sonun Başlangıcına Doğru…’ için 2 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s