Kaderini Yaşamak için "Cesur" Olman Gerekir…

Animasyon dünyasında kadın karakterlerin eksikliği hissediliyordu. Animasyon deyince akla gelen ilk isim olan Pixar, Brave’in tanıtımlarına başladığından bu yana Prenses Merida’nın macerasını heyecanla bekleyenlerden biriydim ben de. Bu kızıl saçlı güzellik acaba nasıl bir cesaret gösteriyordu? 


Elinde okuyla posterlerde boy gösteren, cesur ünvanını alan bir kahramanın reklamı yapılınca “türlü canavarlarla” savaşan bir savaşçı prenses bekliyor olabilirsiniz. Ancak Merida’nın cesareti kaderine karşı. Prenses olduğu için bir prenses gibi davranmaktan hoşlanmıyor, özgürce dolaşmak, maceralara atılmak istiyor. Kraliçe, yani Merida’nın annesi, buna pek fırsat vermiyor. Kıznın kaderinde uygun bir prensle evlenmek olduğunu düşünmekte. Annesi gibi olmak istemeyen Merida’yı istediği hayatı elde etmek için bir savaş bekliyor, tahmin edeceğiniz üzere “cesur” olması gerekiyor.

Filmin senaryosunu yazan ve filmi yöneten ekipte Mark Andrews ve Brenda Chapman var. İkisi de şimdiye kadar yaptıkları işlerle başarısını kanıtlamış isimler. Bizler filmi dublajlı izlemek zorunda bırakıldık. Beren Saat başarılı bir seslendirme yapsa da Kelly Macdonald’ın seslendirdiği Merida’yı izleme seçeneğimiz olması hoş olurdu. 

Prenses Merida’nın hikayesi bir anne-kız çatışması. Kadınlar için anneleriyle olan ilişkileri güç savaşlarını andırır çoğu zaman. Onlar için seçilen yolda gitmek istemezler, kendi yollarını çizmektir tek amaçları. Ama anneleriyle olan sevgi bağı çoğu zaman yollarına çıkar, engeller kendilerini bulmalarını. İşler böyle olunca da herkesin ucundan kıyısından bir Prenses Merida olduğunu söyleyebiliriz. Film de hepimizin Merida gibi sevgiyi engel görmeden, onlarla uzlaşarak kendi kaderlerini yaşaması gerektiğini söylüyor izleyenlere. 

Görsel olarak doyurucu bir film olan Brave. Filmle bağ kurabilen yetişkinleri, özellikle de kadın seyircileri memnun edecektir. Gerek müzikleri gerek kostümleri ile İskoç nameleriyle süslenmiş olması da benim filme dair sevdiğim bir ayrıntıydı. Dublajlı izlemek istemeyen animasyon severler ise biraz daha bekleyecekler. İyi seyirler… [Puanım 7/10]

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s