Carancho – Akbaba (2010)

Geçen yılın !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde not etmiştim adını bu filmin. Tanıtımındaki “iyi ve kötüyü ayıran sınırları sorgulayan tutkulu bir aşk hikayesi. ” ifadesiydi beni cezbeden. Film aynı zamanda gösterildiği yıl ülkesi Arjantin’i Akademi Ödülleri’nde temsil etti. 


Filmin başrollerinde yönetmen Pablo Trapero’nun eşi Martina Cusman ve Arjantin’in değerli oyuncularından Ricardo Darin var. Karakter derinliği olan bir film için başarılı seçimler olmuşlar. Etraflarında dönen dolaplardan sıyrılıp aşklarını yaşamaya çalışan iki aşık olarak karşımıza çıkıyorlar.

Arjantin, her yıl 8.000’i aşkın kişinin trafik kazasından öldüğü bir ülke. Rakam bu kadar trajik olunca “akbabalar”ın olmaması mümkün mü? Sosa da bu akbabalardan biri. Kaza geçiren insanları kandırıyor, aslında bilmediğimiz ve öğrenemediğimiz bir sebepten kandırmak zorunda kalıyor. Lisansını kaybetmiş bu çaresiz avukat yine müşteri peşinde olduğu bir gece tanışıyor doktor kızımızla. Ve bom! Aşık oluyorlar tabi. Hikayenin heyecanına zıt bir şekilde, yavaş yavaş ama sıkmadan gelişen bir aşk hikayesi izliyoruz filmde. Bir yandan da Arjantin’in “trafik canavarı” gerçeğini çözüyoruz.

Filmin yeniden yapım hakları Hollywood tarafından alınmış bile. Akıcı bir hikayeye sahip olan film, heyecanı doruktan düşürmeden izlettiriyor kendisini. Bu tempoda, başarılı müzik seçimlerinin payını da unutmamak gerek tabi. Film-noir’i sevmiyorsanız da bu filme bir şans verin derim, pişman olmayacaksınız! Puanım 7/10.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s