İnanılmaz mı? Eh işte..

Evil Dead serisinin yaratıcısı Sam Raimi, Spiderman filmini çekmeye hazırlandığında kafalarda bir sürü soru işareti oluşmuştu. Raimi, üç filmden oluşan macerasını tamamlayana kadar Tobey Maguire’den tutun da çizgiromana ne kadar sağdık kalındığına kadar bir çok konuda çok farklı fikirler ortaya çıktı. Kimisi serinin tutkunu oldu kimisi de sürekli kusurlar buldu. Kesin olan şey bu serinin bizlere Tobey Maguire, Kirsten Dunst ve James Franco gibi harika oyuncuları tanıma, sevme fırsatı sunduğu…
Marc Webb, “bu bir aşk hikayesi değildir” diye girip salt bir ilişki analizi yaptığı bağımsız filmi (500) Days of Summer ile adını duyduğumuz genç bir isim. Bağımsız bir yapımın ardından popüler sinemanın vazgeçilmezi olan süper kahraman hikayelerinden birini, sil baştan ele almasını beklemeyenlerdenim ben. Haliyle Spider Man’in yeni filminin başında olduğunu duyunca epey şaşırdım.
Tobey Maguire’den sonra Spider Man rolü için kimseyi düşünememiştim. Maguire çelimsiz yapısı ve masumiyeti ile “ezik” Peter Parker için biçilmiş kaftan gibi gelmişti bana. Ama yeni bir film yoldaydı ve Webb’den kaynaklı Peter Parker karakterinde de bazı değişimler olacaktı. Başrole Andrew Garfield getirilince tahminlerimizde yanılmadığımızı anladık. Yeni filmde daha zeki bir Parker var her şeyden önce. “Süper kahraman” egosundan uzak, daha kendi halinde, kendi pisliğini temizlemek dışında derdi olmayan bir Örümcek Adam var karşımızda.
Yeni filmde Mary Jane yerine Peter Parker’ın ilk aşkı Gwen Stacy’e yer veriliyor. Sam Raimi’nin serisinde üçüncü filmde karşımıza çıkmıştı Gwen karakteri. Bu rol için Emma Stone gerçekten başarılı bir seçim olmuş. Filmin finalinden anladığımız üzere ikinci filmde de Gwen odaklı bir aşk izleyeceğiz. İkinci filmin olacağına dair şüphemiz yok, değil mi?
Yeni Spider Man’in artıları neler peki? Sam Raimi’nin Örümcek Adam’ı, daha ezik bir Peter Parker’ın gölgesinden çıktığından dolayı süper kahraman olma egolarıyla savaşıyordu. Büyük güç büyük sorumluluk ister olayını çözene kadar üç bölüm geçti. Bu filmde önceki serinin aksine sorumluluk olayının farkında bir Örümcek Adam gördüm ben. Amcasının katilini araması, kendi verdiği akıl sonucunda yarattığı canavarın peşine düşmesi… Sorumluluk neden bende demek yerine pisliğimi temizlerim dedi ilk bölümde. İlerde ne olur bilinmez tabi… Ben bu halini daha çok sevdim. Peter’ın ailesinin gerçek hikayesinin eklenmesi, başlarda anlaşamadığı okulun popüler çocuğuyla sonradan iyi bir arkadaşlıkları olduğu ayrıntısının atlanmaması, bazı sahneleri bizzat Örümcek Adam’ın gözünden izlememiz, final sahnesinde vinç operatörülerinin yardımı. Yeni filme dair hoşuma giden ayrıntılar bunlar.
Mantık hataları yok muydu derseniz… Vardı elbet. Polisler tarafındna etrafı sarılan Örümcek Adam’ın maskesi çıkarılıyor, Gwen’in babasıyla aralarında geçen diyolaglarda Örümcek Adam ile sevgilisinin aynı kişi olduğu bas bas bağırılıyor ama olayların ertesi günü Örümcek Adam’ın kimliği ortaya çıkmıyor mesela! Ayrıca biri bana söyleyebilir mi, kertenkeleler neden canavarımıza doğru gidiyorlar? Bunun bir açıklaması var mı cidden? Varsa öğrenelim.
Spider Man’in önceki filmini sevin ya da sevmeyin, çizgiromanı bilin ya da bilmeyin The Amazing Spider Man, 3D seçeneği ile sizi cezbedecektir dayanması zor şu sıcak yaz günlerinde. Keyif alır mısınız? En nihayetinde bir süper kahraman filmi, hikayesi de kötü diyemeyiz. Ben yeni kadroyu da beğendim üstelik. 10 üzerinde 7 puanlık bir film (ama 6,5’tan 7), keyifli vakit geçirmek için yeterli bence. İyi seyirler herkese…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s