Vücudunuz Hapishaneniz Olursa…

Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre adayı The Skin I Live In, İspanyol sinemasının önemli isimlerinden Pedro Almodovar imzası taşıyor. Son yıllarda Penelope Cruz’un parladığı Volver, Kırık Kucaklaşmalar gibi filmlerle karşımıza çıkan yönetmen, ele aldığı kadın hikayeleri ile ilgimi çekmiş bir isim. Annem Hakkında Her Şey ve Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar yönetmeni tanımayanlara tavsiye edebileceğim filmler.
Filmin basşrollerinde Antonio Banderas ve Elena Anaya yer alıyor. İspanya’nın Oscar’ı olarak görülen Goya’ya En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 13 dalda aday gösterilen film, Elena Anaya’ya En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdi ve toplan dört dalda ödüle layık görüldü.Fransız polisiye yazarı Thierry Jonquet‘in Tarantula isimli 2005 tarihli romanından uyarlanan The Skin I Live In, psikolojik gerilim türüne sokulabilir.

Estetik cerrahi Dr. Robert Legard eşini, bir kaza sonucu aldığı yanıklarla oluşan görüntüsünden kurtarmak için deri yaratma çalışmalarına başlar. Ama çalışmaları sonucunu vermeden eşi intihar eder. Kızı da yaşadığı travma nedeniyle zor zamanlar geçirmektedir. Onu daha da zor bir duruma sokacak bir olay sonrasında kızını da kaybeden Dr. Legard kendini deneylere verir ve modern zamanın Dr. Frankenstein’ı haline gelir.
 Filmin ilk bir saati filmin beni bağlayamaması, olayları anlamlandıramamam gibi sebeplerle sıkıldığımı söylemeliyim. Hatta sırf bu nedenle filmi yarıda bırakıp tekrar başlamak zorunda kaldım. Ancak kilit sahne için biraz daha sabretmek gerekiyormuş, filmi bitirince anladım. Film karışık bir yumak gibi. Belli bir süre olayları bağdaştıramıyorsunuz. Ama kilit düğümü çözdükten sonra her şey çorap söküğü gibi geliyor ve taşlar yerine oturuyor.
Filmin başrolünde karısını ve eşini trajik bir şekilde kaybetmiş bir adam var. İçi öfke dolu bir adam. Öfkesini de deneylerine yansıtıyor. Spoiler vermek istemediğim için cümlelerimi çok yüzeysel geçmeye çalışıyorum çünkü izleyeceğiniz hikaye en temelde bir intikam öyküsü, hem de en kalitelisinden. Öfkenin arkasındaki sebep de sevgi. Bu nedenle de içinizde bir yerlere temas edebiliyor.
Senaryo, gereken sabrı gösterdiğiniz takdirde sizi sarmalıyor. Oyunculuklar, özellikle de Elena Anaya göz dolduruyor. Ama filmde onun kadar göz dolduran bir kadın daha var: Marisa Paredes. Annem Hakkında Her Şey filmiyle hatırlayabileceğiniz güzel oyuncu, varlığıyla filme renk katmış.Tinker Tailor Soldier Spy‘a yaptığı müzikler ile bu sene Oscar’a aday gösterilen Alberto Iglesias imzası taşıyan film müzikleri de başarılıydı. Kıssadan hisse Almodovar, iyi iş çıkarmış. Puanım 8/10. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s