Yazar, Yönetir Hatta Oynar: Julia Delpy

tumblr_lpa89sp4oe1qzzh6g-500x250

Avrupa’da bir tren yolculuğu sırasında tesadüf eseri tanışan Celine ve Jesse’in bir günlük maceralarını konu alan, diyalogları, ilişkilere bakış açısı ve finalsizliği(!) ile izleyenlerin gönlünü fetheden Before Sunrise(1995)’ın Celine’i olarak tanıdık, sevdik onu. İlk uzun metraj filmi Looking for Jimmy ile pek ses getiremese de 2 Days in Paris(2007) ile başta Paris’te geçen filmleri seven sinemaseverler olmak üzere birçok kişiye ulaşmayı başardı. Julia Delpy’den bahsediyorum tabi ki de.
Paris’te doğan güzel yıldız, 1985 yılında beyazperde ile tanıştı. Jean-Luc Godard’ın Détective filminde boy gösteren Delpy, 90’larda New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu’nda film yapmaya başladı. Mezun olduktan sonra ilk kısa filmi Blah Blah Blah(1995)’ı çekti. Bu film ona Sundance’ın da kapılarını açmıştı.
Bir süre oyunculuğa ağırlık veren Delpy, 2002 yılında ilk uzun metraj filmi Looking for Jimmy’i çekti. Yönetmen kimliğini fark etmemizi sağlayan filmi ise En İyi Orijinal Senaryo dalında, Fransa’nın Oscar’ı diyebileceğimiz Cesar’a asay gösterildiği 2 Days in Paris(2007). Filmin senaryosunu da yazan güzel yıldız, hem yönettiği hem de başrolünü oynadığı bu filmle tüm marifetlerini sergiledi.

2_days_in-paris_1-726153

Adam Goldberg ile başrolü paylaşan Delpy, 2 Days in Paris’te, balaylarının dönüşünde Paris’e uğrayan bir çiftin Paris’teki iki gününü anlatıyor. Jack’in, Marion’ın ailesiyle geçirmek zorunda kaldığı bu iki gün Jack’e ve bizlere Paris ve insanları hakkında Delpy’nin gözünden bazı gerçekleri de sunuyordu.
Julia Delpy, bir filmin her şeyi olmaktan keyif almış olacak ki iki yıl sonra, yine hem yönettiği hem senaryosunu yazdığı hem de başrolünden oynadığı bir filmle karşımıza çıktı. Yaşadığı dönem bakire kadınların kanıyla yıkandığı için suçlanan, döneminin erkek egemenliğine baş kaldırabilmiş Macar kontesi Bathory’nin hikayesini anlattığı Kontes(2009), bir kadının aşkı, intikamı ve gururu arasındaki mücadelesini yansıtıyordu. Film, ödül törenleri tarafından göz ardı edilse de festival takipçileri tarafından beğeniyle karşılandı.

1239716675_julia-delpy-the-countess

Geçtiğimiz hafta gösterime giren Gökten Bir Uydu Düştü filmiyle yeri henüz sıcak olan Delpy, Cumartesi sevenleriyle buluşacak İstanbul Film Festivali kapsamında da bizlerle buluşacak. 2 Days in New York filmi ile izleyeceğimiz Delpy, filmdeki senarist ve yönetmen koltuklarını da kimselere kaptırmamış. 2 Days in Paris ile tanıdığımız Marion, Jack’ten ayrılmıştır ve New York’ta yeni erkek arkadaşı Mingus ile yaşamaktadır. Marion’ın çılgın ve sınır tanımaz ailesi onları ziyarete gelince işler kısa süreliğine de olsa çığırından çıkar.
Akbank Galaları kısmında seyirciyle buluşacak filmi festivalde izleyemeyenler, benim gibi vizyona girmesini bekleyebilirler. Festival jürileri şimdilik kendisini görmezden gelse de filmlerini yazan, yöneten ve başrolünde oynayan Julia Delpy gibi bir kadının başarısını bir yerde ödüllendirecekler. Gün gelir fark ederler değil mi?

Yazar, Yönetir Hatta Oynar: Julia Delpy” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s