50/50 – Şansa Bak (2010)

Joseph Gordon-Levitt. Aşkın (500) Günü‘nün umutsuz romantiği Tom olarak tanıdık onu. Inception ile sınıf atlasa da hayatın içinden hikayelerden vazgeçmemiş olacak ki 50/50 ile karşımıza çıktı. Ve bu filmdeki performansı ile Golden Globe’a aday gösterildi.
Seth Rogen. Knocked Up, Superbad gibi başarılı komedi filmleri ile tanıdık ve sevdik onu. Komik karakterlerle karşımıza çıksa da karakterlerindeki derinliği hissettirdi her zaman.
Bu iki isim 50/50 gibi hem dramatik hem komik bir filmle karşımızdalar. Bağımsız film severlerin !f İstanbul kapsamında The Wackness(2008) filmi ile keşfettiği yönetmenlerden Jonathan Levine’in yönettiği filmin senaryosu tecrübesiz bir isme ait: Will Reiser. Bu sene Oscar’a aday olmasını beklediğim kişilerdendi kendisi. Ama akademi onu görmezden geldi.
Adam, radyo programları için metin yazarlığı yapmakta. Sırt ağrısıyla doktora gittiği gün nadir görülen bir kanser türüne yakalandığını öğreniyor.Ve tahmin edileceği üzere, en yakın arkadaşı Kyle ve psikiyatrisi Katherine’in de desteğiyle hayatı yeniden keşfe çıkıyor.
Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak ele alınan senaryo, dostluk, hayata tutunmak ve aşk hakkında. Yer yer duygusal (ağladığım sahneler oldu, sayıları az değil) yer yer komik. Senarist Will Reiser, kansere yakalanan ve bu tedavi sürecini deneyimlemiş olan biri. Bu da filmin gerçekçi yaklaşımının sırrını ortaya koyuyor.

Joseph Gordon-Levitt, yıllarca izlemek istediğim genç isimlerden. 50/50 de çok duygusal bir zamanınızda izlememenizi belirterek tavsiye edebileceğim bir dramatik komedi. Daha derinlikli olabilirdi demeden edemediğim için puanım 7/10. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s