Korku Türünün Yükselmekte Olan İsmi: James Watkins

james-watkins-2-610x250

Ölüm Bizi Gözetliyor’un senaristi James Watkins, ilk yönetmenlik deneyiminde iyi bir iş çıkarmış. Gelecek projelerini de merakla bekleyeceğim.

Bu cümleyi 2006 yapımı Eden Lake (Kan Gölü) filmini izledikten sonra yazmışım. Söz konusu film türü korku-gerilim olunca, özellikle de son on yılda daha seçici davranır oldum. Gösterime giren filmler ya çok “slasher” ya da aynı senaryolar bazen ufak değişimler bile yapılmadan ısıtılıp ısıtılıp önümüze sunuluyor. Merakımı kazanan nadir filmleri de korku filmi açlığımın olacağı zamanlar için stokluyorum. Eden Lake ise uzun zamandan sonra sinemada izlemeyi tercih ettiğim, slasher olmasına rağmen izlerken keyif aldığım, şiddetin tokat gibi yüzünüze indirildiği filmlerden hoşlanan sinemaseverleri tatmin edecek bir filmdi. Ancak James Watkins’i tanımam bu filmle olmamıştı.

Kendisinin ilk yönetmenlik denemesi Eden Lake, fakat türün meraklıları James Watkins ismini daha önceden duymuş olabilirler. Türün kalburüstü filmlerinden olarak sayılabilecek, çıktığı dönemki Big Brothers türevi televizyon programlarından gücünü alan 2002 yapımı My Little Eye (Ölüm Bizi Gözetliyor) filminin de senaristiydi genç yönetmen. Sinema sektörüne senarist kimliği ile girmişti ve türün meraklılarının odağına da onu kamerasından önce kalemi soktu. Yönetmenliğini yaptığı ikinci filme kadar da bir senarist olarak boş durmamış ve başarılı sayılabilecek bir devam filmi olan The Descent: Part 2‘in senaryosuna imzasını atmıştı hatırlarsanız.

edenlake_5

Gerek James Watkins’in henüz ikinci filmini çeken bir yönetmen olması gerekse Harry Potter’la dünya çapında bir üne kavuşan ve ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesi olan Daniel Radcliffe‘in filmin başrolünde olması nedeniyle The Woman In Black (Siyahlı Kadın) filminin yönetmeni olarak James Watkins’in ismini pek duyamadık. Fakat yazının başında da bahsettiğim gibi kendisi korku-gerilim türünde başarılı işler çıkarmış, meraklıları tarafından yeni filmleri merak edilen bir isim. Özellikle de Eden Lake ile aldığı övgüler düşünülürse…

Susan Hill’in aynı adlı çok satan eserinden uyarlanan Siyahlı Kadın’ın senaryosu yazılırken tesadüfen projeden haberdar olan James Watkins, menajerine bu proje ile ilgilendiğini söylemiş. Watkins “Ben de o dönemde bir hayalet hikayesi üzerinde çalışıyordum, bir şekilde olmadı. Senaryoyu okuduğumda yapamadığım projede olmasını istediğim her şeyin bunda olduğunu gördüm. Evet, bu bir korku filmiydi ama zamanda duygusal tarafları da ağırlıklıydı. Beni heyecanlandıran bir senaryoydu ve okuduğum anda, bu filmi yapmak istedim.” diyor. Filmin yapımcısı Simon Oakes de yönetmenle ilgili şunları söylüyor: “James çok zeki bir adam. Bir hikayeyi nasıl anlatması gerektiğini ve aynı zamanda hikayedeki korku öğelerini nasıl açığa çıkaracağını bilen harika bir yönetmen.

the-woman-in-black-daniel-radcliffe-review

Siyahlı Kadın’da bir kasabada küçük çocukların esrarengiz bir biçimde kaybolmaları ile başlayan olaylar anlatılıyor. 14 Milyon Dolar’dan fazla yaptığı hasılatla, İngiltere’nin korku filmi alanında rekor kıran film bugün sinemalarımızda. Türü, senaristi (X-Men: First Class’in senaristi Jane Goldman) ve  başrol oyuncusu kadar yönetmen koltuğunda oturan isimle de merak uyandıran Siyahlı Kadın bizleri bekliyor, herkese iyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s