Asla Taviz Vermeyen Leydi

84. Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Meryl Streep, The Help ile aday gösterilen Viola Davis’in ödülü kazanmasını bekleyenleri şaşırttı. Otuz yıl sonra, üçüncü heykelciğine kavuşan Streep’in Demir Leydi lakabıyla anılan Margaret Thatcher’ı canlandırdığı The Iron Lady gecede iki ödül aldı. Diğer ödül aldığı kategori ise Streep’in başarısında pay sahibi olan Mark Coulier ve J. Roy Helland’ın aday olduğu En İyi Makyaj kategorisiydi.

Bafta ve Golden Globe’dan ödülle dönen Streep’in ödülü alması beklenen bir durumdu aslında. Onun varlığı filmin en önemli artısıydı. Yine de gönül, daha önce iki kez ödül almış Streep yerine Viola Davis’in almasını istedi. Ama akademi Streep’i daha çok layık gördü. Ödülün sevdiğim bir isme gitmesiyle avundum ben de.

Batı’nın ilk kadın hükümet başkanı olan ve 20 yy.’da İngiltere Başbakanı olarak en uzun sure hizmet veren Margaret Thatcher’ın hayatını konu alan filmin yönetmeni, Mamma Mia’dan tanıdığımız Phyllida Lloyd. İlk filminde eleştirmenlerce pek başarılı bulunmayan yönetmen, ikinci filminde özellikle İngiltere’nin tarihinde önemli bir ismin hayatını ele alarak riskli bir işin altına girmişti. Neyse ki daha önce Mamma Mia’da da çalıştığı Streep’e başrolü teslim edip yanına da Jim Broadbent gibi bir ismi koyunca bir nebze umut vaat etmişti.

Margaret Thatcher’ın babasının yanında çalıştığı yıllardan istifa etmek zorunda kaldığı zamana kadarki uzun bir süreci ele alan film, hayatı erkeklerin arasında, erkek egemen bir toplumda kendini ispatlamakla geçmiş bir kadını anlatması bakımından merakımı çekti. Ancak işin bir de siyasi boyutu vardı. Yönetmen ne kadar tarafsız olabilirdi? Bu konuda biraz sıkıntılı bir film olmuş The Iron Lady. Sonuçta muhafazakar, kurallara kaidelere bağlı, kararından dönmeyen bir siyasetçiyi konu alıyor. Yaşadığı dönem de istifasından sonra da tartışmalara sebep olan bir ismi. Haliyle film de seyircileri tartışmalara götürmüş, çok mu?

Biyografik filmler sıkıntılıdır, her zaman eksik bir şeyler kalır. Hayatını anlattığınız kişinin hangi yönlerini vurgulayacağınıza, onun karakterini nasıl yansıtacağınıza dikkat etmeniz gerekir. The Iron Lady bu kısımda da biraz sıkıntılı. Film genel olarak sabit fikirli, ailesinden ve eşinden çok ülkesinin geleceğine önem veren, yalnız var olma çabasının pişmanlığını eşini kaybettikren sonra çeken ve bunu eşinin hayaletiyle konuşarak gösteren bir kadın olarak resmetmiş Demir Leydi’yi. Öyle midir gerçekten?

Filmi erkek egemen toplumda kendisini kabul ettirmek için mücadele eden bir kadının hikayesi olarak görüp izlerseniz keyif alacaksınızdır. Merly Streep’in hayranıysanız ya da makyaj ve oyunculuk dalında ödül almış bir performansı merak ediyorsanız da görmenizde fayda var. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s