Winter’s Bone – Gerçeğin Parçaları (2010)

Bağımsız filmlerin görücüye çıktığı Sundance’tan Büyük Jüri Ödülü ile dönen Winter’s Bone, Akademi’den de En İyi Film dahil dört dalda adaylık alınca izleyeceğim filmler arasında adını yazdırmıştı. Konusu ilgimi çok çekmese de The Burning Plain‘deki performansıyla dikkatleri üzerine çeken Jennifer Lawrence hatrına izledim. 
Film, annesinin hasta babasının ise kaçak bir suçlu olması nedeniyle küçük yaşta ailesinin sorumluluğunu almak zorunda kalan Ree’nin hikayesini anlatıyor. Ree ve ailesinin yaşadığı ev, eğer babası ortaya çıkmazsa ellerinden alınacak. Ree, babasını bulmak ya da ölü olduğunu kanıtlamak durumunda kalıyor. Ama bu onun yaşındaki biri için biraz tehlikeli bir arayış demek.
Ree’yi canlandıran Jennifer Lawrence’ı izleyince aldığı adaylıkların boşuna olmadığını anlıyorsunuz. Ama filmin tek dikkat çeken performansı kendisine ait değil. Teardrop karakteri ile karşımıza çıkan John Hawkes de alkışı hak ediyor. Miranda July’nin başarılı filmi Me and You and Everyone We Know‘da Richard karakteriyle sevdiğim bir isim kendisi.
Oyunculuklar dışında kayda değer bir yanı olmayan filmin bu kadar abartılmasını, Amerikan bağımsız sinemasının başarılı örneklerinden biri oalarak gösterilmesini anlayabilmiş değilim. Hikaye oldukça kasvetli çekimlerle bizlere aktarılıyor. Ağır ilerleyen bir filmin senaryosu da vasatın üzerinde olunca genel olarak sıkıldığınız bir film ortaya çıkıyor. Winter’s Bone, Jennifer Lawrence ve John Hawkes’in hatrına benden10 üzerinden 6’yı  alıyor. Ve yine sırf onların hatrına, sadece sabırlı seyircilere önerebileceğim bir filmden öteye geçemiyor.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s