Bu İsme Dikkat: Tomas Alfredson

tinker-tailor-soldier-spy-poster-quad-610x250

İngiltere’nin Oscar’ı olarak nitelendirilen Bafta’dan 11 adaylık alan ve En İyi Uyarlama Senaryo dahil üç dalda Akademi Ödülleri’ne aday gösterilen Tinker, Tailor, Soldier, Spy (Köstebek) bu hafta sinemalarımızdaki yerini alıyor. Ben de Let the Right One In (Gir Kanıma) filmi ile tanıdığımız yönetmeni Tomas Alfredson hakkında biraz daha bilgilenelim istedim.
1965 yılında Stockholms’da doğan İsveçli yönetmenin kariyeri İsveç film yapım şirketi Svensk Filmindustri’de asistan olarak çalışmasıyla başladı. Kısa sürede televizyona geçen Alfredson, İsveç’in ulusal kanallarından Sveriges Television için çeşitli televizyon serileri yarattı. Alfredson’ın ilk beyazperde deneyimi, televizyon için yönettiği Bert dizisinin sinema uyarlamasıydı. 1995 yapımı Bert: The Last Virgin, İsviçre’nin film ödülleri olan Guldbagge’da kendisine En İyi Yönetmen dalında adaylık getirdi. Office Hours (2003) ve dört dalda Guldbagge’a aday gösterilen Four Shades of Brown (2004) yönetmenin diğer sinema filmleri.
İsviçre’de çeşitli televizyon serilerinde ve filmlerinde yönetmenlik yapan Alfredson’ın ismini başta Avrupa olmak üzere uluslar arası alanda duyurduğu film, Hollywood uyarlamasını da izleme şansı bulduğumuz 2008 yapımı Let the Right One In. İsveçli yazar John Ajvide Lindqvist’in 2004’te yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanan ve gördüğü ilgiyle adını sıkça duyduğumuz film İsveç’te büyük gişe başarısı kazandı. Katıldığı festivallerden ve aday gösterildiği törenlerden 61 ödülle döndü.,

tinker_tailor_soldier_spy_interview_director_tomas_alfredson_let_the_right_one_in

Son dönemde Alacakaranlık (Twilight) rüzgârının yıkmaya çalıştığı vampir mitlerini kullanan film, ensest ilişkiler içerdiği, ele aldığı cinsellikle aslında bir çocuk pornosundan farksız olduğu iddialarıyla muhafazakar bir kesim tarafından yerden yere vurulsa da işlediği yoğun romantizm ve sanatsal görselliği nedeniyle kısa sürede türünün ‘kült’ filmlerinden oldu. Cloverfield ile büyük başarı yakalayan Matt Reeves’in Hollywood’a uyarladığı film, orijinalinin başarısını yakalayamasa da Tomas Alfredson’ı ve filmini uluslararası platforma taşıdı.
Let the Right One In’in etkisi geçmeye başlamadan Alfredson, uluslar arası bir filmin yönetmen koltuğunda karşımıza çıkıyor bu hafta. Tinker, Tailor, Soldier, Spy geçtiğimiz yıl Eylül ayında 68.Venedik Uluslararası Film Festivali’nde görücüye çıktı. John le Carré’nin 1974 tarihli aynı adlı romanın uyarlaması ve televizyon için çekilen dizinin yeniden çevrimi olan yapım 1950’li yıllarda yaşanan soğuk savaş döneminin en keskin günlerine odaklanıyor. Filmin oyuncu kadrosu Gary Oldman, Mark Strong, John Hurt gibi başarılı isimlerden oluşuyor.
Let the Right One In ile başlattığı başarısını istikrarlı bir şekilde, uluslar arası bir platformda sürdüren Tomas Alfredson’ın ismini önümüzdeki yıllarda da duyacağımız aşikar. Ülkesinde film yapmaya devam etmesi ve ya ana akım sinema yerine bağımsız yapımlara geri dönmesi de bir ihtimal. Zaman ne gösterir bilinmez ama Tomas Alfredson, meraklı sinemaseverlerin ismini bir kenara yazdığı bir yönetmen artık. Bakalım önümüzdeki yıllarda nasıl karşımıza çıkacak…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s