Another Earth (2011)

Rhoda, bir parti dönüşü arabasındaki radyodan yeni bir gezegenin keşfedildiğini duyar. İlgi alanına giren bu konuya kayıtsız kalamaz. Gezegen gökyüzünde parlayan mavi bir nokta olarak görülebilmektedir. Rhoda, gezegenin büyüsüne kapılmışken bir arabaya çarpar. Hamile bir kadın ve çocuğunun ölümüne neden olan Rhoda hapse girer. Dört yıl sonra çıktığında hayatını değiştiren gezegenin dünyamızın aynısı olabileceği, hayatlarımızın ikinci dünyanın bir yansıması olabileceği konuşulmaktadır. Yaşadığı vicdan azabı ile anlamsız bir hayata başlayan Rhoda için ikinci dünya bir kaçış yolu olacaktır. Ya da karısını ve oğlunu öldürdüğü adamı bulacaktır.
Bağımsız filmlerin “en”lerinin ödüllendirildiği Sundance Film Festivali‘nden Alfred P. Sloan Bilim Ödülü ve Jüri Özel Ödülü ile dönen film geride bıraktığımız Filmekimi’nde de gösterilmişti. Filmin yönetmeni Mike Cahill, sinema dünyasına başarılı bir ilk film ile girdi. Filmin senaryosunu filmin ana karakteri Rhoda’yı canlandıran Brit Marling ile yazmışlar. Lost dizisindeki Ethan olarak hatırlayabileceğiniz William Mapother, Rhoda’nın karısını ve oğlunu öldürdüğü John rolünde karşımıza çıkıyor.
Gökyüzünde ayın hemen yanında dünyayı görmek filmin görsel olarak göz dolduran ayrıntısı. Yaşamın olduğı başka bir gezegenin varlığını düşünmek bile heyecan verici ve meraklandırıcıyken bu gezegenin dünyanın aynısı olması olayı biraz da ilginç kılıyor. Ya da ürkütücü mü desem? Özellikle İkinci Dünya ile iletişime geçilen anda, iletişimi kuran kişinin karşısında kendisini bulduğu sahne etkileyiciydi. 
Paralel evrenler, evrendeki zaman kaymaları gibi kafa karıştıran bir sürü kavrama kıyısından da olsa dokunan, başka bir hayatın mümkün olması arzusu üzerinden ilerleyen senaryonun anlatımı duru ve akıcıydı. Görsel olarak da desteklenince akıllarda, isteyenin üstünkörü isteyenin derinlemesine düşünebileceği sorular bırakan, kafa karıştırıcı sorulara rağmen bir süreliğine de olsa zihni temizleyen bir film çıkmış. Sinemada farklı şeyler izlemekten hoşlananların denemekten pişman olmayacağını düşünüyorum, iyi seyirler.

Another Earth (2011)” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s