Drive (2011)

Yönetmeni Nicolas Winding Refn’e Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen Ödülü”nü kazandıran ve Bafta’da En İyi Film dahil dört dalda adaylık kazanan Drive, ülkemizde 10 Şubat’ta gösterime girecek. Hollywood’da dublörlük yapan, iyi bir sürücü olduğundan dolayı geceleri de soygunlara katılan bir araba sürücüsünün yaşamına odaklanan filmin başrollerinde The Notebook’tan bu yana severek izlediğimiz Ryan Gosling ve An Education filminin en büyük getirisi olan Carey Mulligan var.
Bafta’da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde aday gösterilen Carey Mulligan, filmin adaylık alan tek oyuncusu değil. Yardımcı rollerden birinde izlediğimiz Albert Brooks da sürpriz bir şekilde Altın Küre’de adaylık almıştı. Unutmadan, Hellboy makyajı altında birçok kişi tarafından göz ardı edilen Ron Perlma’yi da Nino karakteri ile filmde izliyoruz. Onu olduğu gibi izlemek filme dair beni mutlu eden bir ayrıntıydı.
Film, katıldığı festivallerin jürilerinden iyi tepkiler alması nedeniyle dikkatleri çekti. Filme 80lerden fırlamış izlenimi veren görüntü yönetimini ve filmin serinkanlılığında büyük pay sahibi olan müziklerini başarılı buldum. Sevdiği kadının güvenliği ve mutluluğu için elinden geleni yapan, yalnız kovboy “driver”ı yani sürücüyü izlemek oldukça keyifliydi. Evet, Ryan Gosling’in karakterinin bir adı yok. O sadece bir sürücü. Tabi bizim fark ettiğimiz yönüyle de tam bir centilmen, katıksız bir aşık.

Finale doğru biraz zaman yönetimini kaybedip ilgiyi dağıtıyor yönetmen. Sebebi aşk olsa da (!) sürücü karakterinin içinde yatan şiddet, vahşice ortaya koyuluyor. Bazı sahnelerde işkence etmekten keyif aldığını bile düşünebiliriz. Bu durum sürücüyü, her şeye rağmen iyi bir karakter olarak göstermeye çalışan filmi baltalıyor. Bu sebeplerden dolayı da imdb’de puanlarken elim 8’e değil de 7’ye gitti. Totalde izlemesi keyifli bir film, iyi seyirler.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s