Yedek Hayatlar: Never Let Me Go (2011)

Başka bir hayatı kurtarmak için yaşamak… Böyle ifade edince kulağa ürpertici gelmiyor. Birine kendi isteğinizle organ bağışı ya da kan bağışı yapıp onun hayatını kurtarmak insana kendini iyi hissettirecek bir durum zaten. Ama yaratılış sebebiniz bu olsaydı? Hiç istemediğiniz halde organlarınızı bağışlamak zorunda olsaydınız? Bir yedek parça muamelesi görseydiniz?
Kathy, Tommy ve Ruth yatılı bir okulda okuyan üç çocuk. Öğretmenlerinin ve müdürlerinin onların sağlıklarını korumak pahasına sıkı kurallar koyduğu bir okul burası. Ama bu sıkı yönetimin sebebi onları önemsemeleri değil hepsinin birer klon olması ve belli bir yaşa geldiklerinde başkalarına organ bağışlayacak olmaları. Erişkinliğe ulaştıklarında bu gerçekle yüzleşmeli ve kendilerine çizilen kaderi yaşamalıdırlar.
Filmin en can alıcı sahnelerinde birinde, Miss Lucy rolünde karşımıza çıkan Sally Hawkins’i izliyoruz. Öğretmeni olduğu çocukların gelecekle ilgili hayaller kuramayacaklarını çünkü kaderlerinin başkaları tarafından çizildiğini anlattığı bu sahne insanın tüylerini ürperten türden. Hepimizin çok basit gördüğü okumak, bir iş sahibi olmak ya da aile kurmak gibi hayalleri bile kuramayan bir nesil.

Kazuo Ishiguro’nun aynı isimli romanından Alex Garland tarafından beyazperdeye uyarlanan film, başka insanların yedeği olma fikri nedeniyle sizlere Michael Bay’ın Ada filmini hatırlatabilir. Bu durumdan kaynaklı aksiyon ve aşk da bekleyebilirsiniz. Ancak Never Let Me Go, biraz daha dramatik bir yapıya sahip. Kathy, Tommy ve Ruth arasındaki aşk üçgeni bile sizi heyecanlandırmak yerine filme hakim olan dramaya dahil olmanıza yardımcı oluyor.
Filmin yönetmen koltuğunda Mark Romanek var. Belgeselleriyle tanınan Romanek’in ilk uzun metrajlı sinema filmi. Filmin başrollerinde üç yetenekli genç isim yer alıyor. An Education ile kendini ispatlayan Carey Mulligan, The Social Network‘ten hatırlayabileceğiniz Andrew Garfield ve yine son yılların parlayan yıldızlarından Keira Knightley.
İçine biraz da olsa bilimkurgu serpiştirilmiş, romantizmin bile dramanın kıyılarında yüzdüğü, insan sağlığı için varılabilecek son nokta konusunda sizleri düşünmeye itecek, oyunculuklarıyla göz kamaştıran başarılı bir film Never Let Me Go. İzlerken düşündüren filmleri sevenlerin damak tadına göre. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s