Holmes ve Dr.Watson Tekrar İş Başında!

Suç filmleri deyince akla gelen İngiliz yönetmen Guy Ritchie, filmografisi için bir cankurtaran olan ilk Sherlock Holmes filminin başarısından sonra ikinci film için hemen kolları sıvamıştı. Sherlock Holmes hakkında çekilen onlarca film ve diziden sonra yeni bir beyazperde uyarlamasını riskli bulan Warner Bros., ilk filme yatırdığı 90 milyon doların karşılığını 500 milyon dolarlık hasılatla alınca ikinci film “Sherlock Holmes: Gölge Oyunları“nda kesenin ağzını açtı. İlk filmdeki hikayeden bağımsız, yeni karakterlerle güçlendirilen devam filmi bugün ülkemizde de gösterime girdi.
İlk filmde Holmes ve Watson, kara büyücü Lord Blackwood’u alt etmekle uğraşmışlardı. Bu sefer ondan daha karanlık birinin peşindeler. Holmes ile madalyonun iki yüzünü temsil ettiklerini söyleyebileceğimiz Profesör Moriarty karakteri, sebep olduğu bir çok cinayeti kıvrak zekasıyla örtbas etmekte. Sherlock Holmes ise ortağı Dr. Watson ve Moriarty’nin hedeflerinden olan Sim ile onu alt etmeye çalışıyor.
İkinci filmde, ilk filmde de izlediğimiz çekirdek kadro korunuyor. Sherlock Holmes olarak, son yıllardaki yükselişine tam gaz devam eden Robert Downey Jr.’ı izlerken Dr. Watson rolünde Jude Law var. Irene Adler rolünde Rachel McAdams kısa da olsa tekrar karşımıza çıkıyor. Bu filmin öne çıkan kadın karakteri Sim’i, Ejderha Dövmeli Kız olarak tanıdığımız Noomie Rapace canlandırıyor. Holmes’ın ağabeyi rolünde Stephan Fry’ı, Holmes’ın peşinde olduğu Profesör Moriarty rolünde ise Jared Harris’i izleme şansı buluyoruz.
Bütçenin artmasının da etkisiyle bizleri teknik ve görsel anlamda daha iddialı bir film karşılıyor sinemada. Yozlaşmış, kaos içindeki İngiltere tasviri ilk filmdeki kadar cezbetti beni. Müzikler ilk filmde de kullanılan Hans Zimmer müzikleri. Filmin hareketine ve ruhuna büyük katkı sağlıyor. Yeni maceranın da en büyük kozları Holmes – Dr. Watson arasındaki iğneleyici diyaloglar ve slow motion dövüş sahneleri. 
Guy Ritchie, Sherlock Holmes’a yeni bir soluk getirmek için biçilmiş kaftan olduğunu ilk filmde kanıtlamıştı. Devam filmiyle, Sherlock Holmes’un beyazperde maceralarına bizleri müptela edebileceğinin işaretini verdi. Film unutulmayacak finaliyle yeni bir maceranın yolda olduğunun habercisi. Zaten film ekibi de 2014 için kolları sıvadıklarını gizlemiyor. Ben yeni bir maceraya hayır demem, ya siz?

Holmes ve Dr.Watson Tekrar İş Başında!’ için 3 yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s