Aşk Köpekliktir

Ahmet Ümit’in “Aşk Köpekliktir” kitabını sahafların yılda bir kez yapılan, gezmeye doyamadığım festivalinden almıştım. Ahmet Ümit, Sis ve Gece kitabıyla tanıdığım ve tekrar okumak istediğim isimlerdendi. Kitabı arka kapağını bile almam ise isminden kaynaklıydı. Tekrar okuyacaksam bununla başlamalıydım okumaya. Yine aşka lanet okuduğum dönemlerden birindeydim herhalde.

Kitap aşkın çeşitli hallerinin anlatıldığı on farklı öyküden oluşuyor. Ben aşkın genel geçer bir tanımı olmadığını düşünenlerdenim. Herkes farklı yorumlar aşkı. Öyle olmasa üzerine bu kadar yazılmaz, bu kadar konuşulmazdı. Ahmet Ümit de aşkın, imkansız olanı ümit etmek olmasından yola çıkmış ve on farklı imkansız aşkı anlatmış.
On hikaye arasından üç tanesi var ki, benim için okuması çok daha keyifliydi: Kafi Delildir Aşk, Aşk Çözümsüz Bir Problemdir, Aşk Bir Yanılsamadır. Eminim size “dokunacak” öyküler de vardır bu on öykü arasında.
Bir de kitaba ismini veren son öykü var tabi. Onun yeri hepsinden başka. Kitabın en uzun öyküsü olduğu gibi altını en çok çizdiğim öykü de oldu. Kitabın arka kapağında da dediği gibi Ahmet Ümit, özellikle son hikayesinde aşkın göz kamaştıran yanılsamasını, muhteşem bencilliğini, görkemli yıkıcılığını ve karanlık cesaretini “dibine vurarak” anlatıyor.
Aşk hakkında “farklı” öyküler okumak, farklı bakış açıları kazanmak isteyenler için “Aşk Köpekliktir”den bir kaç alıntı:

Oysa son kertede aşkın dokunmak olduğunu o da çok iyi biliyordu.

Belki de aşk dokunamamaktı.

Aşk hiçbir zaman pişman olmamaktır.

Ama bence aşk, bin kere pişman olsan da, bin kere onun peşinden gitmektir.

Zaten aşkın anlaşmayla bir ilgisi yoktur.

Hiç tanımadığın birini nasıl seversin?

Zaman insanla oynamayı seven hem zalim hem de merhametli bir tanrıdır. Ona karşı çıkamazsın, yapman gereken beklemek. Onun, derin bir unutuşla bizi rahatlatacak örtüsünü üzerimize örtmesini beklemek…

Acılar, sancılar, kıskançlıklar, kendini yemeler, boş umutlar, boş hayaller… İşte aşk tam olarak bu. Artık bunu anladım. Benim anlayamadığım, böyle olduğunu bile bile bu yutturmacaya, aldatmacaya inanmamız. Bu tuhaf kandırmacanın içinde yer almak için yanıp tutuşmamız.

Ruhumuzdaki boşluğun dolduğunu hissetmek muhteşemdir.

Kimse iyi dediği birine aşık olmaz… Aşkın iyilikle ilgisi yoktur…

Aşk Köpekliktir” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s