Husbands and Wives (1992)

“Giderek derinleşen sevgi kavramı, aynı anda orgazm olmak gibi sadece efsane miydi?”

Filmde geçen bu cümle Woody Allen’ın kalemi ve ilişkilere bakış açısı hakkında fazlasıyla bilgi verici nitelikte. Bu sefer ilişkileri, evliliklere daha çok indirgeyerek irdeleyen Allen, kadın ve erkeğin ilişkilerini karşı cinsten beklentileri olmadan yaşadıkları takdirde mutlu olduğu sonucuna varacak gibi duruyor başlarda. Filmin son anlarında karşımıza getirdiği sonuçlarla aslında mutluluğun bizim algımızla ilişkili olduğunu söylüyor ve sizi yine kendiniz ve ilişkilere bakış açınız ile ilgili bir sürü soru ve cevapla baş başa bırakıyor. 

Woody Allen’ın ilişkileri konu aldığı filmlerinde hep aynı sorular üzerinde durduğunu ve benzer cevaplara vardığını bilirsiniz. Ama kendisinin defalarca şüpheye düştüğü ve tekrar tekrar üzerine düşündüğü konularda film çekerek sizi de şüpheye düşürmesinden, düşünmeye itmesinden keyif alırsınız işte. Woody Allen hayranı olmak böyle bir şeydir.
Husbands and Wives, arkadaşlarının boşanma kararıyla yıkılan Gabe-Judy çiftinin kendi hislerini ve evliliklerini tartma sürecini konu alıyor. Tabi bir yandan da boşanma kararı aldıktan sonra Jack ve Sally’nin yaşadıklarına değiniyor. Woody Allen tüm karakterlerini deneyimleriyle beraber geçirdikleri değişimleri ile bize aktarıyor. Bu da karakterle aranızda bir empati kurmanızı kolaylaştırıyor. Allen’ın yarattığı tüm karakterler gibi Gabe, Judy, Jack ve  Sally de Allen’den ve Allen’ın hayatına giren insanlardan parçalar taşıyor.

Allen’ın bu filmde anlattıklarını anne-babanızı ya da etrafınızdaki evli çiftleri incelediğinizde sizler de rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Ama birçoğumuz sadece gözlemlemekle yetiniriz. Allen gibiler ise üzerine düşünür ve yazarlar. Husbands and Wives, Allen’ı sevenlerin, ilişkiler üzerine kafa patlatmaktan hoşlananların seveceği bir film. Judy rolünde izlediğimiz, Rosemary’s Baby‘nin güzel yıldızı Mia Farrow’ın ya da Jack rolünde karşımıza çıkan Sydney Pollack’ın hatırı için bile izlenebilir.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s